Rozgłośnie radiowe działające w Polsce

W Polsce mija 90 lat odkąd powstała pierwsza rozgłośnia radiowa. Od tego czasu wiele się zmieniło, choć radiowcy mówią, że nadal radio polega na tym, aby wysłać pewne informacje w eter, umożliwiając ich odsłuchanie przez słuchaczy dysponujących odpowiednim ku temu sprzętem. Nowoczesne nadajniki, rozgłośnie radiowe i sam sprzęt do nadawania audycji radiowych znacznie się zmieniły przez te kilka dziesięcioleci, stwarzając możliwości rozwoju radiofonii w Polsce. Dzięki prostocie tworzenia i nadawania audycji radiowych dziś w naszym kraju funkcjonuje wiele rozgłośni radiowych – tradycyjnych i internetowych.

Podział rozgłośni

W Polsce występują rozgłośnie ogólnopolskie, lokalne i ponadregionalne. Szacuje się, że jest już około 250 różnych stacji radiowych. Najbardziej znane to te, których zasięg jest ogólnopolski i docierają one do szerokiego grona odbiorców, zarówno w Polsce, jak i nawet poza granicami naszego kraju.

W Polsce aktywnie funkcjonują rozgłośnie państwowe, takie jak:
• Jedynka,
• Dwójka,
• Trójka,
• PR DZ,
• Euro.
Wszystkie te rozgłośnie skupione są w ramach grupy rozgłośni państwowych Polskiego Radia SA. Jest ono najstarszym radiem w Polsce.

Oprócz rozgłośni państwowych i lokalnych, aktywnie w polskim eterze funkcjonują rozgłośnie komercyjne. Do najbardziej znanych należą radio RMF FM oraz Radio Zet.

Zdecydowaną większość rozgłośni radiowych, które działają w Polsce, można słuchać na stronach internetowych poszczególnych rozgłośni, jak i przy użyciu odbiorników radiowych w tradycyjnej firmie.

Radia internetowe

Trudno zliczyć, ile w Polsce funkcjonuje rozgłośni radia internetowego. Może je założyć w praktyce każdy i nadawać audycje wtedy, kiedy przyjdzie mu na to ochota. Radio niesie za sobą wiele możliwości wypowiadania się. Można stworzyć radio z ulubionym gatunkiem muzycznym, radio komentujące wydarzenia polityczne, albo radio sportowe, dla ukochanej drużyny piłkarskiej. Należy jednak przy tym pamiętać, aby uruchamiając i prowadząc radio internetowe spełniać wymagane prawem warunki funkcjonowania w formie rozgłośni radiowej. Złamanie tychże przepisów może pociągnąć za sobą przykre konsekwencje, także natury finansowej.

Polecane treści