Fryderyk Chopin, jeden z najważniejszych polskich kompozytorów i pianistów, zmarł 17 października 1849 roku w Paryżu. W tym roku obchodzimy 16rocznicę jego śmierci. Z tej okazji Polskie Radio Dwójka przygotowało specjalne wydarzenie, które odbędzie się w kościele św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.
Gdzie znajduje się urna z sercem Chopina?
Zgodnie z ostatnią wolą Fryderyka Chopina, jego serce zostało przewiezione do Warszawy i wmurowane w filar Kościoła Świętego Krzyża na Krakowskim Przedmieściu. Siostra kompozytora, Ludwika Jędrzejewiczowa, spełniła to życzenie i serce zostało umieszczone w urnie w kościele. Niestety, podczas Powstania Warszawskiego w 1944 roku, urnę z sercem ewakuowano z kościoła. Na szczęście została ona ocalona przez niemieckich okupantów i przewieziona do bezpiecznego Milanówka. Dopiero w 1945 roku, w 9rocznicę śmierci Chopina, serce powróciło do Warszawy i zostało ponownie umieszczone w kościele św. Krzyża.
Jak wyglądało życie Fryderyka Chopina?
Fryderyk Chopin opuścił Warszawę w wieku dwudziestu lat i spędził większość swojego życia poza Polską. Po krótkim pobycie w Wiedniu, osiedlił się w Paryżu, gdzie spędził resztę swojego życia. Jego twórczość była niezwykle ważna dla rozwoju muzyki fortepianowej i jego koncerty były niezwykle popularne. Niestety, jego życie było naznaczone chorobą. Od dzieciństwa cierpiał na problemy z płucami i wielu badaczy przypuszcza, że mógł cierpieć na mukowiscydozę, genetyczną chorobę prowadzącą do uszkodzenia płuc.
Co wiemy o sercu Fryderyka Chopina?
Według ostatnich badań, serce Fryderyka Chopina jest w dobrym stanie. Zostało ono przechowywane w krypcie kościoła św. Krzyża w Warszawie i poddane oględzinom przez naukowców z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Serce znajduje się w szczelnie zamkniętym słoju, który był zalany płynem konserwującym. Badacze zauważyli zmiany morfologiczne charakterystyczne dla gruźlicy oraz drobne uszkodzenia mechaniczne, które powstały podczas przenoszenia organu z Paryża do Warszawy. Serce jest nieco powiększone, ponieważ Chopin cierpiał na niewydolność krążeniową. Płyn konserwujący, który ma barwę żółtą, jest prawdopodobnie alkoholem, takim jak koniak, którym było zalane serce.
Wydarzenie z okazji rocznicy śmierci Chopina
Z okazji 16rocznicy śmierci Fryderyka Chopina, Polskie Radio Dwójka organizuje specjalne wydarzenie w kościele św. Krzyża. W programie znajduje się inscenizacja momentu przywiezienia serca Chopina do kościoła, a także koncert Piotra Palecznego, jednego z najwybitniejszych interpretatorów muzyki Chopina. Koncert odbędzie się 27 czerwca o godzinie 19:30, a wstęp jest wolny. Organizatorzy zachęcają również do przyniesienia kwiatów, które zostaną złożone pod tablicą z sercem Chopina.
Podsumowanie
16rocznica śmierci Fryderyka Chopina jest okazją do uczczenia pamięci tego wybitnego polskiego kompozytora i pianisty. Jego serce, zgodnie z jego ostatnią wolą, spoczywa w kościele św. Krzyża w Warszawie. Badania przeprowadzone na sercu Chopina pokazują, że organ jest w dobrym stanie i pozwoliły lepiej poznać przyczyny jego śmierci. Wydarzenie zorganizowane przez Polskie Radio Dwójka jest doskonałą okazją, aby oddać hołd temu wyjątkowemu artyście i docenić jego muzykę.
Jeśli chcesz poznać inne artykuły podobne do 169 rocznica śmierci fryderyka chopina - requiem dwójka polskie radio, możesz odwiedzić kategorię Muzyka.