II wojna światowa była jednym z największych konfliktów w historii ludzkości, który rozpoczął się 1 września 1939 roku. Wielu ludzi uważa, że bombardowanie Wielunia lub ostrzał Westerplatte było początkiem wojny, jednak coraz częściej pojawiają się nowe dowody wskazujące na to, że walki rozpoczęły się wcześniej. Istnieje również teoria, że pierwsze starcia miały miejsce na Śląsku, gdzie polskie oddziały stawiły opór niemieckiej agresji.
Początek wojny - Westerplatte czy Wieluń?
Tradycyjnie uważa się, że ostrzał Westerplatte przez niemiecki pancernik Schleswig-Holstein rozpoczął II wojnę światową o godzinie 4:45 rano 1 września 1939 roku. Jednak coraz więcej historyków wskazuje na to, że bombardowanie Wielunia nastąpiło pięć minut wcześniej. Istnieje również teoria, że pierwsze bomby spadły na Tczew o godzinie 4:4Ostatecznie, ciężko jednoznacznie określić, które z tych miejsc było prawdziwym początkiem wojny.
Nowe dowody - telegramy Armii Kraków
Ostatnio, badacz historii Tomasz Muskus odkrył w Instytucie Polskim i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie dwa telegramy Armii Kraków, które wskazują na to, że Niemcy przekroczyli polską granicę już o godzinie 3:14 rano 1 września 1939 roku. W telegramach opisano walki na przedpolu Rybnika i informacje o bombardowaniu lotniska w Krakowie. Telegramy zostały sygnowane przez oficerów wywiadu, którzy zginęli w trakcie wojny.
Dowodem na to, że walki na Śląsku rozpoczęły się jeszcze przed bombardowaniem Wielunia i ostrzałem Westerplatte, jest również niemiecki dokument opisujący działania 5 Dywizji Pancernej Wehrmachtu. Dokument ten wspomina o starciach na przedpolach Rybnika i Rydułtów już o godzinie 3:45 rano.
Pierwszy punkt oporu przeciwko niemieckiej agresji
Te nowe dowody sugerują, że walki na Śląsku były początkiem pełnowymiarowej inwazji, a nie tylko niemieckimi prowokacjami. Wysadzenie tunelu kolejowego w Rydułtowach oraz mostów było pierwszym punktem oporu przeciwko niemieckiej agresji. Te działania miały duże znaczenie strategiczne, ponieważ utrudniły ruchy wojsk niemieckich i opóźniły ich postęp.
II wojna światowa - największy konflikt w historii
Atak Niemiec na Polskę we wrześniu 1939 roku był początkiem II wojny światowej - największego konfliktu w historii ludzkości. Wojna trwała sześć lat i pochłonęła życie 60 milionów osób. Polska poniosła ogromne straty, a jedną dziesiątą ofiar stanowili Polacy, w tym 3 miliony polskich Żydów, którzy zostali zamordowani w Holokauście.
II wojna światowa była przełomowym momentem w historii, który miał ogromny wpływ na cały świat. Dzisiaj pamięć o tym okresie jest ważna, abyśmy nigdy nie zapomnieli o straszliwościach wojny i byśmy dążyli do pokojowego rozwiązania konfliktów.
S
- Kiedy rozpoczęła się II wojna światowa?
- Czy pierwsze starcia miały miejsce na Śląsku?
- Jakie dowody wskazują na to, że walki rozpoczęły się wcześniej niż bombardowanie Wielunia i ostrzał Westerplatte?
- Jakie były pierwsze punkty oporu przeciwko niemieckiej agresji?
- Ile osób straciło życie podczas II wojny światowej?
Podsumowanie
II wojna światowa była jednym z najtragiczniejszych okresów w historii ludzkości. Początek wojny pozostaje tematem dyskusji, jednak coraz więcej dowodów wskazuje na to, że walki rozpoczęły się wcześniej niż dotychczas sądzono. Starcia na Śląsku były pierwszym punktem oporu przeciwko niemieckiej agresji, a wysadzenie tunelu kolejowego i mostów utrudniło postęp wojsk niemieckich. II wojna światowa to przestrogą dla wszystkich, abyśmy dążyli do pokojowego rozwiązania konfliktów i zapobiegli ponownemu wybuchowi tak straszliwego konfliktu.
Jeśli chcesz poznać inne artykuły podobne do Ii wojna światowa - radio czołgowe, możesz odwiedzić kategorię Radio.