Kredyty hipoteczne w polsce - aktualne oprocentowanie

Witajcie drodzy słuchacze! Dzisiaj chcielibyśmy poruszyć temat kredytów hipotecznych w Polsce. Wiele osób zastanawia się, dlaczego takie kredyty są takie drogie i jakie jest ich oprocentowanie. Postaramy się odpowiedzieć na te pytania i przedstawić wam aktualne dane na ten temat.

Spis treści

Dlaczego kredyty hipoteczne są takie drogie

Według danych Europejskiego Banku Centralnego średnie oprocentowanie kredytu hipotecznego w Polsce wynosiło we wrześniu 2022 r. 9,07 proc. Od tego czasu sytuacja bynajmniej się nie poprawiła. Jeżeli pod uwagę weźmiemy obecną wysokość stawek WIBOR 3M (7,31 proc.) i 6M (7,50 proc.) i dodamy do nich średnią marżę kredytu hipotecznego, która wynosiła 1,98 pp., to okaże się, że średnie oprocentowanie jest wyższe i wynosi 9,29 proc. (WIBOR 3M), a nawet 9,48 proc. (WIBOR 6M).

Od połowy 2021 r. banki są zobowiązane do oferowania kredytów hipotecznych o stałej stopie procentowej. Ich oprocentowanie nie jest niestety obecnie tak korzystne, jak można by to było sobie wyobrażać. Banki bowiem zablokowały stawkę oprocentowania na rekordowo wysokim poziomie.

Ile ono wynosi? Pokażę to na przykładzie kilku banków:

  • ING Bank Śląski: oprocentowanie wynosi 9,18 proc. (promocja Lekka Rata), 9,48 proc. (promocja Łatwy Start) lub 9,58 proc. (oprocentowanie standardowe)
  • Bank Millennium: oprocentowanie zależy od poziomu LtV i wynosi 10 proc. (LtV do 80 proc.) i 10,89 proc. (LtV od 80,01 proc. do 90 proc.)
  • mBank: oprocentowanie promocyjne wynosi 9,72 proc. (LtV do 80 proc.) i 10,22 proc. (LtV ponad 80 proc.)
  • Bank Pekao S.A.: oprocentowanie wynosi 8,73 proc. (LtV do 80 proc.) i 8,93 proc. (LtV od 80,01 proc.)

Teraz, gdy już wiemy ile wynosi oprocentowanie kredytów hipotecznych w Polsce, warto porównać je z oprocentowaniem w innych krajach Europy.

Oprocentowanie kredytów hipotecznych w Europie

Gdy spojrzymy na oprocentowanie kredytów hipotecznych w Europie, zauważymy, że w Polsce mamy jedne z najwyższych stawek. Średnie oprocentowanie kredytu hipotecznego w Europie wynosiło od 1,70 proc. (Francja) do 8,88 proc. (Węgry). W krajach należących do strefy euro oprocentowanie nie przekraczało 3,90 proc. (taka była średnia stopa procentowa na Łotwie).

Przyjrzyjmy się teraz oprocentowaniu kredytów hipotecznych w niektórych krajach europejskich:

Niemcy

Średnie oprocentowanie kredytu hipotecznego w Niemczech wynosi 3,06 proc. w skali roku. Największą popularnością cieszą się tam kredyty hipoteczne o stałej stopie procentowej, zwłaszcza te ze stałą stopą obowiązującą powyżej 10 lat.

24.08 polskie radio audycja kredyty hipoteczne - Czy ludzie biorą kredyty hipoteczne

Czechy

Według danych Europejskiego Banku Centralnego średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych w Czechach wyniosło we wrześniu 2022 r. 6,12 proc. w skali roku. Duża większość kredytów (98,3 proc.) to kredyty o stałej stopie procentowej. Z tej liczby 55 proc. przypadło na kredyty o krótkoterminowej stałej stopie (od roku do 5 lat), a pozostałe 43,3 proc., na kredyty o średnioterminowej stałej stopie (powyżej 5 do 10 lat).

Hiszpania

W Hiszpanii średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych wynosi 2,22 proc. rocznie. Największy udział mają tam kredyty o długoterminowej stopie procentowej, czyli obowiązującej dłużej niż 10 lat.

Szwecja

W Szwecji brak oficjalnych danych dotyczących oprocentowania kredytów hipotecznych udzielanych przez szwedzkie banki. Jednak według Europejskiej Federacji Hipotecznej, Szwedzi częściej wybierają kredyty o zmiennym oprocentowaniu niż te o stałej stopie procentowej.

Jak widać, oprocentowanie kredytów hipotecznych w Polsce jest jednym z najwyższych w Europie. Wynika to między innymi z wysokich stóp procentowych ustalanych przez bank centralny oraz rodzaju stosowanej stopy procentowej. Warto jednak pamiętać, że sytuacja na rynku finansowym może się zmieniać, dlatego zawsze warto śledzić najnowsze informacje i porównywać oferty różnych banków.

Jakie było oprocentowanie kredytów hipotecznych w 2008 roku

Warto również wspomnieć o oprocentowaniu kredytów hipotecznych w 2008 roku, gdy miała miejsce globalna kryzys finansowy. Wtedy stawki procentowe były znacznie wyższe niż obecnie. W Polsce średnie oprocentowanie kredytu hipotecznego wynosiło wtedy około 6-7 proc., podczas gdy na świecie stawki przekraczały nawet 10 proc. Był to trudny okres dla rynku kredytów hipotecznych, ale od tamtej pory sytuacja znacznie się zmieniła.

Podsumowanie

Kredyty hipoteczne w Polsce są obecnie jednymi z najdroższych w Europie. Średnie oprocentowanie wynosi około 9 proc., co jest znacznie wyższe niż w innych krajach. Wynika to z wysokich stóp procentowych ustalanych przez bank centralny oraz rodzaju stosowanej stopy procentowej. Warto jednak pamiętać, że sytuacja na rynku finansowym może się zmieniać, dlatego zawsze warto śledzić najnowsze informacje i porównywać oferty różnych banków.

Mam nadzieję, że dziś udało nam się odpowiedzieć na wasze pytania dotyczące kredytów hipotecznych. Jeśli macie jeszcze jakieś wątpliwości, pytania lub chcielibyście dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat, śmiało pytajcie. Z przyjemnością udzielimy wam odpowiedzi.

24.08 polskie radio audycja kredyty hipoteczne - Kiedy rusza kredyty hipoteczne

Dziękujemy za słuchanie i do usłyszenia w kolejnym odcinku!

Jeśli chcesz poznać inne artykuły podobne do Kredyty hipoteczne w polsce - aktualne oprocentowanie, możesz odwiedzić kategorię Radio.

Go up