Koncert radiowy w krakowie - święty wacław

W dniu 25 marca 2018 roku odbędzie się koncert radiowy w Krakowie, który będzie poświęcony świętemu Wacławowi. Święty Wacław był synem księcia Czech, Wratysława I, i Drahomiry lutyckiej. Był on jednym z najważniejszych patronów Czech, Moraw, Pragi oraz katedry krakowskiej na Wawelu.

Spis treści

Patron świętego Wacława

W średniowieczu Czechy były pod wpływem pogaństwa, a wielu przedstawicieli kraju nadal wyznawało starożytne wierzenia. Po śmierci męża Drahomira objęła rządy w Czechach. Wykorzystując małoletniość swojego syna, Wacława, zaatakowała jego babkę, świętą Ludmiłę, wdowę po Bożywoju, pierwszym chrześcijańskim władcą Czech. Ludmiłę zamordowano 15 września 921 roku na zamku w Tetin. Drahomira ponownie wprowadziła pogaństwo i niszczyła Kościół, co doprowadziło do wojny z Niemcami.

W obronie misjonarzy, którzy byli zagrożeni śmiercią, na Czechy najpierw wyruszył książę Bawarii, Arnulf (922), a następnie sam cesarz Henryk I (928). W wyniku tej interwencji Drahomira została zmuszona do ustąpienia i oddania rządów swojemu starszemu synowi, Wacławowi. Wacław otrzymał w darze relikwię świętego Wita i świętego Zygmunta od cesarza Henryka I.

Święty Wacław - król i męczennik

Wacław urodził się około roku 90Jako młody książę natychmiast zabrał się do odbudowy zniszczonych kościołów i uzupełnienia szeregów duchowieństwa. Znany był z swojej wielkiej pobożności i szczególnej miłości do ubogich. Legenda głosi, że w czasie jednej z potyczek przy Wacławie pojawiła się grupa aniołów, co tak przeraziło przeciwników, że wycofali się z walki.

W roku 929, na zaproszenie swojego młodszego brata Bolesława, Wacław udał się do Starego Bolesławca, gdzie miał uczestniczyć w konsekracji świątyni ku czci świętych męczenników Kosmy i Damiana. Tam został zamordowany przez siepaczy, nasłanych przez Bolesława. Mord miał miejsce w samym kościele. Ciało Wacława pochowano w kościele św. Wita, który później został przekształcony w katedrę.

25 marca 2018 koncert radio krakow wacek - Czego patronem jest święty Wacław

Święty Wacław został natychmiast uznany za męczennika i stał się głównym patronem Czech. W Czechach powstało około 180 kościołów i 100 kaplic ku jego czci. Jego imię stało się bardzo popularne, a trzech władców kraju nosiło to imię. Wacław był również patronem Polski, ponieważ dwóch królów Polski nosiło imię Wacław: Wacław II (1291-1300) i Wacław III (1305-1306).

Koncert radiowy w Krakowie

W dniu 25 marca 2018 roku odbędzie się koncert radiowy w Krakowie, który będzie poświęcony świętemu Wacławowi. Będzie to doskonała okazja, aby uczcić pamięć tego wyjątkowego świętego. Koncert odbędzie się w jednym z krakowskich kościołów i będzie transmitowany na antenie radia Kraków.

Podczas koncertu zostaną wykonane utwory muzyczne inspirowane życiem i działalnością świętego Wacława. Będzie to niezwykłe wydarzenie artystyczne, które połączy muzykę z duchowym przesłaniem świętego.

  • Kiedy odbędzie się koncert? Koncert odbędzie się 25 marca 2018 roku.
  • Gdzie odbędzie się koncert? Koncert odbędzie się w Krakowie, w jednym z kościołów.
  • Czy koncert będzie transmitowany? Tak, koncert będzie transmitowany na antenie radia Kraków.
  • Czy koncert jest płatny? Informacje na temat ewentualnego kosztu biletów można znaleźć na stronie internetowej organizatora.

Podsumowanie

25 marca 2018 roku odbędzie się koncert radiowy w Krakowie, który będzie poświęcony świętemu Wacławowi. Święty Wacław był patronem Czech, Moraw, Pragi oraz katedry krakowskiej na Wawelu. Koncert będzie doskonałą okazją, aby uczcić pamięć tego wyjątkowego świętego. Wydarzenie artystyczne połączy muzykę z duchowym przesłaniem świętego Wacława.

Jeśli chcesz poznać inne artykuły podobne do Koncert radiowy w krakowie - święty wacław, możesz odwiedzić kategorię Radio.

Go up