Tmc w audi: technologia, informacje o ruchu drogowym

TMC (Traffic Message Channel) to technologia używana w samochodach marki Audi, która dostarcza kierowcy istotnych informacji o ruchu drogowym. Dzięki TMC, kierowca może otrzymywać aktualne dane dotyczące korków, wypadków i innych utrudnień na drodze. System TMC działa na zasadzie przesyłania zakodowanych wiadomości przez fale FM przy użyciu RDS FM-Systemu, satelity lub Digital Audio Broadcasting.

Spis treści

Sposób działania TMC

Każde zdarzenie na drodze jest kodowane jako wiadomość TMC zgodnie ze standardami Alert C. Każda wiadomość zawiera dokładne informacje o miejscu i czasie zdarzenia. Dzięki unikalnemu kodowi dla każdego obszaru na mapie, odbiornik TMC może przekazywać informacje w odpowiednim języku do użytkowników.

System TMC jest wspierany przez różne instytucje i organizacje, takie jak policja, motokluby, rząd oraz producenci nawigacji i map. Dzięki temu, informacje o ruchu drogowym są dostarczane szybko i precyzyjnie.

TMC w Polsce

W Polsce, usługa TMC została uruchomiona przez fińską firmę Destia Traffic wraz z RMF FM w maju 2010 roku. System działa na falach radiowych wysyłanych przez radio RMF FM i obejmuje cały kraj, podzielony na kilka stref. Kierowcy otrzymują informacje z regionu, w którym aktualnie podróżują.

Serwis TMC w Polsce dostarcza szczegółowe informacje o korkach, zamkniętych odcinkach dróg, wypadkach, danych pogodowych oraz innych utrudnieniach drogowych. Usługa jest dostępna dla użytkowników urządzeń Garmin, Navigon i Becker, które posiadają odbiorniki TMC.

W listopadzie 2012 roku firma CE-Traffic uruchomiła drugą komercyjną wersję systemu TMC w Polsce. Usługa ta działa przy współpracy z Radiem ZET i jest dostępna na obszarze całego kraju. System CE-Traffic również podzielił kraj na strefy, aby dostarczać aktualne i regionalnie filtrowane komunikaty o korkach, robotach drogowych, zamkniętych odcinkach dróg i wypadkach.

a4 b7 radio co oznacza tmc - Co to jest TMC w Audi

Zalety TMC w Audi

System TMC w Audi oferuje wiele korzyści dla kierowców. Oto kilka z nich:

  • Możliwość unikania korków i innych utrudnień na drodze poprzez wyznaczanie alternatywnych tras.
  • Dostęp do aktualnych informacji o ruchu drogowym, które pomagają w planowaniu podróży.
  • Zwiększenie bezpieczeństwa jazdy dzięki wcześniejszemu informowaniu o wypadkach i innych niebezpieczeństwach na drodze.
  • Możliwość dostosowania systemu TMC do własnych preferencji językowych.

Czy TMC jest bezpieczne?

W kwietniu 2007 roku na konferencji CanSecWest, przeprowadzono badania dotyczące bezpieczeństwa systemu TMC. Okazało się, że TMC korzysta z jawnego tekstu, co otwierało możliwość wysyłania fałszywych informacji o ruchu drogowym. Jednak producenci systemów TMC podjęli działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa i ochronę przed fałszywymi informacjami.

Podsumowanie

TMC w Audi to technologia, która dostarcza kierowcom istotnych informacji o ruchu drogowym. Dzięki TMC, kierowcy mogą unikać korków i innych utrudnień na drodze, planować podróże i zwiększać bezpieczeństwo jazdy. System TMC działa na zasadzie przesyłania zakodowanych wiadomości przez fale FM przy użyciu RDS FM-Systemu, satelity lub Digital Audio Broadcasting. W Polsce, usługa TMC jest dostępna dzięki firmom Destia Traffic i CE-Traffic, które współpracują z radiem RMF FM i Radiem ZET.

Jeśli chcesz poznać inne artykuły podobne do Tmc w audi: technologia, informacje o ruchu drogowym, możesz odwiedzić kategorię Radio.

Go up