Gniazdo TV SAT Radio, znane również jako gniazdo RTV-SAT, jest niezbędnym elementem w instalacjach multiswitchowych. W tym artykule omówimy, czym jest gniazdo TV SAT Radio, jakie są różnice między gniazdami przelotowymi a końcowymi, jak podłączyć gniazdo TV SAT Radio i wiele więcej.
- Ile kabli do gniazda TV SAT?
- Czym się różni gniazdo przelotowe od końcowego?
- Czym różni się gniazdo antenowe końcowe od zakończeniowego?
- Jakie gniazdo RTV kupić? Końcowe czy przelotowe?
- W jaki sposób zasilać wzmacniacz antenowy w instalacji szeregowej?
- Gniazdo RTV-SAT ma tylko jeden zacisk przyłączeniowy, a ja mam dwa kable - od satelity i anteny naziemnej. Jak to podłączyć?
- Jakie gniazdo antenowe wybrać do tunera telewizji satelitarnej?
- Czy istnieje możliwość poprowadzenia instalacji szeregowej podłączonej do anteny satelitarnej?
- Podsumowanie
Ile kabli do gniazda TV SAT?
W instalacji gniazda TV SAT Radio, do gniazda wchodzi jeden kabel z sygnałami: radiowym, telewizji naziemnej i telewizji satelitarnej. W gnieździe, na filtrach, sygnał ten jest dzielony na poszczególne wyjścia. Gniazdo może być stosowane jako nadtynkowe lub podtynkowe.
Czym się różni gniazdo przelotowe od końcowego?
Instalacja równoległa, zwana inaczej gwiaździstą, charakteryzuje się poprowadzeniem osobnych kabli od anteny do każdego odbiornika. Jest to instalacja bardziej niezawodna od szeregowej ze względu na niezależność każdego połączenia. W instalacji równoległej możliwe jest zastosowanie kanału zwrotnego. Zdecydowana większość instalacji antenowych w nowym budownictwie jest przeprowadzana w systemie równoległym. W instalacji równoległej używamy tylko jeden typ gniazd - końcowe.
Instalacja szeregowa, zwana inaczej przelotową, to system, w którym biegnie jeden kabel antenowy poprzez poszczególne odbiorniki. Jest to jednak instalacja, przy której niewłaściwe ingerencje lub uszkodzenia mają najpoważniejsze oddziaływania zakłócające. Uszkodzenia mogą być powodowane również w sposób nieświadomy, np. przy remontach mieszkań. Uszkodzenie pierwszego gniazdka w szeregu może wyeliminować odbiór sygnału we wszystkich następnych gniazdkach. W instalacji szeregowej bardzo ważny jest odpowiedni dobór gniazd antenowych. Używamy dwóch rodzajów gniazd antenowych: przelotowych i zakończeniowych. Gniazda przelotowe umieszczamy od anteny do przedostatniego odbiornika. Instalację zakańczamy gniazdem zakończeniowym. Ze względu na specyfikę instalacji, w miarę oddalania się od źródła sygnału (anteny) poziom sygnału maleje. Aby utrzymać stały poziom sygnału wyjściowego stosuje się gniazda przelotowe o zmiennej tłumienności sprzężenia (podanej w dB). Występują one w wariantach 10, 14 i 16 dB. Im bliżej w instalacji do anteny znajduje się gniazdo, tym większy stopień tłumienia powinno posiadać.
Czym różni się gniazdo antenowe końcowe od zakończeniowego?
Gniazdo końcowe stosujemy w instalacji równoległej (gwiaździstej), montując je na końcu każdego kabla. Gniazdem zakończeniowym zakańczamy instalację szeregową (przelotową).
Jakie gniazdo RTV kupić? Końcowe czy przelotowe?
Wybór zależy od typu instalacji radiowo-telewizyjnej. Gniazda końcowe stosujemy w przypadku instalacji równoległej (gwiaździstej), a przelotowe w przypadku instalacji szeregowej (przelotowej).
W jaki sposób zasilać wzmacniacz antenowy w instalacji szeregowej?
Gniazda przelotowe z racji charakterystyki ich budowy i działania nie posiadają zdolności „przepuszczania prądu stałego”. Zasilacz antenowy musi być zatem wpięty w kabel koncentryczny pomiędzy anteną a pierwszym gniazdem przelotowym.
Gniazdo RTV-SAT ma tylko jeden zacisk przyłączeniowy, a ja mam dwa kable - od satelity i anteny naziemnej. Jak to podłączyć?
Jest to bardzo częsty problem wynikający z niewłaściwego wyboru i pochopnego zakupu gniazd. Zadaniem gniazda RTV-SAT jest rozdział zsumowanego sygnału satelitarnego i radiowo-telewizyjego płynącego jednym kablem. Jeżeli instalator doprowadził nam sygnał za pomocą dwóch kabli, optymalnym rozwiązaniem jest zakup gniazda RTV-SAT z dwoma wyjściami SAT (oraz wyjściem RTV). Gniazdo to wprawdzie skonstruowane zostało w innym celu, ale posiada możliwość podpięcia dwóch kabli koncentrycznych. Innym rozwiązaniem powyższego problemu jest zsumowanie sygnału z obu anten (np. przy użyciu dodatkowego gniazda RTV-SAT podłączonego odwrotnie) i przesłanie go jednym kablem do gniazda, które zainstalowane jest przy odbiorniku. Tam sygnał jest ponownie rozdzielony i przesłany do tunera SAT oraz telewizora.
Jakie gniazdo antenowe wybrać do tunera telewizji satelitarnej?
Nowoczesne dekodery telewizji satelitarnej są wyposażone w funkcję nagrywania programów. Wiąże się ona nierozerwalnie z zastosowaniem podwójnego konwertera i poprowadzeniem dwóch kabli sygnałowych. Bardzo często w jednym z tych kabli płynie zsumowany sygnał RTV-SAT pochodzący z anteny satelitarnej, telewizyjnej i radiowej. Do tego typu instalacji dedykowane jest gniazdo RTV-SAT z dwoma wyjściami SAT. Jest ono zasilane dwoma kablami koncentrycznymi.
Czy istnieje możliwość poprowadzenia instalacji szeregowej podłączonej do anteny satelitarnej?
Tak, istnieje taka możliwość przy zastosowaniu przelotowych gniazd RTV-SAT. Należy jednak pamiętać, że do takiej instalacji (pomimo występowania w niej kilku gniazd) podłączyć możemy tylko jeden tuner. Z tego powodu jest to rzadko spotykane rozwiązanie. Warto nadmienić, że producenci nie zalecają stosowania więcej niż dwóch gniazd RTV-SAT przelotowych w jednym szeregu, gdyż wiąże się to z nadmierną utratą siły sygnału.
Podsumowanie
Gniazdo TV SAT Radio, czyli gniazdo RTV-SAT, jest niezastąpionym elementem w instalacjach multiswitchowych. Odpowiedni wybór gniazda, jego poprawne podłączenie i umiejscowienie są kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania instalacji. Pamiętaj, że w przypadku instalacji równoległej stosujemy gniazda końcowe, a w przypadku instalacji szeregowej - przelotowe. Dobór odpowiedniego gniazda zależy od typu instalacji radiowo-telewizyjnej. Pamiętaj również o zasilaniu wzmacniacza antenowego w instalacji szeregowej oraz możliwościach podłączenia dwóch kabli do gniazda TV SAT Radio. Jeśli masz wątpliwości, skonsultuj się z profesjonalnym instalatorem, który pomoże Ci dobrać odpowiednie rozwiązanie dla Twojej instalacji.
Jeśli chcesz poznać inne artykuły podobne do Gniazdo tv sat radio - instalacja i podłączenie | seo, możesz odwiedzić kategorię Radio.