Jak ustawić kino domowe? - poradnik i wskazówki

Kino domowe to rozwiązanie dla każdego, kto chce we własnym domu poczuć się, jak w prawdziwym kinie albo na koncercie. Jednak, aby zrobić w domu kino domowe, trzeba mieć trochę wiedzy, nie tylko na temat sprzętu, by wybrać taki najwyższej jakości. Trzeba też wiedzieć, jak go rozmieścić, aby dźwięk był jak najlepszy.

Spis treści

Czym tak naprawdę jest kino domowe?

Kino domowe to tak skonfigurowany zestaw sprzętu audio i wideo, który symuluje w domu prawdziwe kino. Najprostszy zestaw kina domowego, to co najmniej telewizor połączony z odtwarzaczem płyt DVD / bluray oraz soundbarem albo z odtwarzaczem Blu-Ray połączonym z głośnikami, amplitunerem oraz subwooferem. Można także uwzględnić w kinie domowym strumieniowe przesyłanie przez internet poprzez takie platformy jak Netflix, HBO Go, Apple TV czy Amazon.

Jak najlepiej ustawić kino domowe?

Kino domowe pozwala poczuć się, jak w kinie, ale pod warunkiem, że dźwięk nie tylko jest wysokiej jakości, ale także roznosi się równomiernie po całym pomieszczeniu. Takie efekt dają odpowiednio rozmieszczone głośniki. Gdzie je umieścić, aby dźwięk jak najlepiej się roznosił i oglądanie telewizji było komfortowe?

W jakim pomieszczeniu powinno się znajdować domowe kino?

Najczęściej telewizor masz w salonie, czyli w pomieszczeniu, gdzie spędzasz codziennie czas z rodziną i posiadasz urządzony kącik rekreacyjny oraz wypoczynkowy. Oczywiście kino domowe może być umieszczone tylko tam, gdzie jest wystarczająca ilość miejsca. Istotny dla odbicia dźwięku jest kształt pomieszczenia, a także rozmieszczenie jego wyposażenia. Niektóre parametry więc zawsze trzeba skorygować, aby sprawdziły się w Twoim salonie.

Jak rozmieścić głośniki, by dźwięk roznosił się najlepiej?

Ustawienie telewizora czy projektora nie jest czymś bardzo trudnym. Problemy jednak mogą sprawić głośniki kina domowego. Przede wszystkim ich ustawienie zależy od specyfiki pomieszczenia.

 • Głośnik centralny i subwoofer powinny znaleźć się najbliżej telewizora. Głośnik centralny najlepiej umieścić pod telewizorem, na wprost słuchaczy. Musi być jak najbardziej pośrodku, bo odpowiada za to, co dzieje się na pierwszym planie. Subwoofer też powinien być umieszczony z przodu zestawu, blisko głośnika centralnego, ale nie tuż przy nim (odpowiada na niskie tony). Dobrze położyć go niżej, np. na podłodze, by cieszyć się z piękna niższych tonów.
 • Uzupełnieniem tego, co jest z przodu, są kolumny frontowe czy też kolumny podłogowe. Zarówno lewą, jak i prawą kolumnę należy ustawić w tożsamej odległości od głośnika centralnego, po obu jego stronach. Kąt rozstawienia ich od środka to 20-30 stopni. Pod wspomnianym kątem kierujemy kolumny do siebie i ustawiamy tak, jak głośnik centralny, na wysokości uszu.
 • Do wyboru są zestawy kolumn 1 lub 1, więc trzeba jeszcze rozmieścić 2 lub 4 głośniki. Najlepiej umieścić je za kanapą, na której będziesz oglądać telewizję. Dwa głośniki należy postawić pod kątem 90-110 stopni. W przypadku większego zestawu dodatkowe dwa ustaw pod kątem 150 stopni względem siebie. Najlepiej, by znalazły się w pobliżu ścian, na wysokości 50-70 cm nad wysokością uszu. Można zawiesić je na ścianie, np. w rogach pomieszczenia.

Jak ustawić kino domowe?

Podstawowym systemem surround jest konfiguracja 1-kanałowa, czyli wykorzystująca subwoofer oraz parę kolumn frontowych, kolumnę centralną i dwie efektowe. Jak ustawić głośniki do kina domowego w zestawie 1, aby zapewnić jak najlepszy dźwięk przestrzenny? Wskazówki do poprawnego rozmieszczenia kolumn znajdziesz w rekomendacji ITU-R BS.77Zakłada ona, że wszystkie głośniki znajdują się w tej samej odległości od słuchacza (z wyjątkiem subwoofera), skierowane w jego stronę i rozmieszczone na planie okręgu, którego środek jest jednocześnie miejscem najlepszego odsłuchu. Kolumna centralna powinna znajdować się, jak sama nazwa wskazuje, w centralnym punkcie systemu nagłośnieniowego – bezpośrednio przed miejscem odsłuchu, w pobliżu ekranu telewizora lub projektora. Kolumny frontowe – prawa i lewa – powinny być od centralnej nieco odsunięte w odpowiednie strony, a kolumny efektowe należy rozstawić nieco za miejscem odsłuchu, po obydwu jego stronach.

Jak ustawić tylne głośniki kina domowego?

Stoisz przed wyborem zestawu kina domowego i zastanawiasz się, jak rozstawić głośniki w swoim domu, aby wydobywające się z nich dźwięki zapewniały spektakularny efekt, porównywalny do tego z sali kinowej?

Wybierz zestaw kina domowego

W ofercie marki Sony można znaleźć między innymi wysokiej klasy zestawy kina domowego, oparte na nowoczesnej technologii, dzięki której zwykły wieczór przed telewizorem zamienisz w niepowtarzalny seans filmowy, gwarantujący podobne wrażenia do tych z sali kinowej.

Wśród innowacyjnych zestawów kina domowego znaleźć można między innymi:

jak ustawić radio w kinie domowym - Jak ustawić kino domowe

 • HTRT4: 1-kanałowy zestaw z systemem dźwięku przestrzennego – wysokiej klasy sprzęt o dużej mocy z subwooferem i przewodowymi głośnikami tylnymi, które zapewnią Ci niepowtarzalne efekty podczas seansów filmowych;
 • BDVN9200W: 1-kanałowy zestaw kina domowego z odtwarzaczem Blu-ray Disc™ i technologią Bluetooth – to pewność prawdziwie spektakularnych efektów nie tylko w trakcie oglądania filmów, ale również podczas słuchania muzyki, odtwarzanej zgodnie z zamierzeniami jej twórców.

Jak rozmieścić głośniki kina domowego: zwróć uwagę na telewizor i amplituner

jak ustawić radio w kinie domowym - Jak ustawić tylne głośniki kina domowego

Prawidłowe rozmieszczenie głośników kina domowego, pozwoli Ci uzyskać optymalną jakość dźwięku podczas oglądania filmów czy słuchania ulubionej muzyki. Najczęściej zestawy kina domowego ustawiane są w salonie, czyli tam, gdzie znajduje się telewizor i część wypoczynkowa dla domowników i gości.

Jednym z elementów wyposażenia, ułatwiających ustawienie głośników kina domowego jest stolik RTV. Można umieścić na nim nie tylko telewizor, ale również tzw. amplituner czy też odtwarzacz ze wzmacniaczem.

Pamiętaj, by zapewnić amplitunerowi właściwą wentylację – jest niezbędna do tego, aby urządzenie się nie przegrzewało, a tym samym mogło Ci dłużej służyć. Telewizor powinien znaleźć się bezpośrednio nad nim – może stać na stoliku lub wisieć na ścianie – wybór należy wyłącznie do Ciebie.

Jeśli chcesz, aby:

 • było Ci wygodnie w trakcie oglądania filmów,
 • dźwięk rozbrzmiewający z głośników docierał do Twoich uszu w najwyższej, możliwej jakości…

Sofę wraz z fotelami ustaw dokładnie naprzeciw telewizora.

Jak rozmieścić głośniki kina domowego w pomieszczeniu?

Zdecydowana większość zestawów kina domowego jest wyposażona w system głośników 1 (tak jest chociażby w przypadku modeli marki Sony, o których mowa w akapicie pierwszym). Oznacza to, że w pomieszczeniu, do rozstawienia będą następujące elementy:

 • głośnik centralny,
 • dwie kolumny frontowe,
 • dwie kolumny tylne,
 • subwoofer.

W takim przypadku postępuj w sposób zaprezentowany poniżej.

Jak rozstawić głośnik centralny?

jak ustawić radio w kinie domowym - Jak najlepiej ustawić kino domowe

Głośnik centralny umieść dokładnie pod lub nad telewizorem. Decyzję uzależnij od tego, czy telewizor wisi na ścianie, czy też jest ustawiony na stoliku.

Kino domowe: ustawienie kolumn frontowych

Najlepszym miejscem na rozstawienie kolumn frontowych (pełnią rolę głównego źródła dźwięku) są obie strony telewizora. W tym przypadku pamiętaj, że do uzyskania najlepszej jakości dźwięki, ważne jest, aby kolumny znajdowały się w równych odległościach od ekranu.

Kino domowe: ustawienie głośników tylnych

Kolumny tylne powinny znajdować się w tylnej części pomieszczenia, w miejscach, z których dźwięk będzie swobodnie docierał do osób siedzących przed telewizorem. Głośniki możesz rozstawić np. za lub obok kanapy.

jak ustawić radio w kinie domowym - Czy w kinie domowym jest radio

Ustawienie subwoofera

Ostatnim, stosunkowo dużym elementem zestawu kina domowego jest subwoofer. Jest on odpowiedzialny głównie za emitowanie dźwięków niskiej częstotliwości. W tym przypadku ustaw go na podłodze w dowolnie wybranym przez siebie miejscu.

Gotowe!

Jeśli chcesz poznać inne artykuły podobne do Jak ustawić kino domowe? - poradnik i wskazówki, możesz odwiedzić kategorię Radio.

Go up