Janusz weiss - polskie radio | życie, kariera, nagrody

Janusz Weiss był znanym polskim dziennikarzem, prezenterem radiowym i telewizyjnym. Przez wiele lat związany był z Radiem Zet, a później również z Programem I Polskiego Radia. Urodził się 31 maja 1948 roku w Warszawie i zmarł 10 marca 2023 roku w tym samym miejscu. Miał 74 lata. Weiss był nie tylko cenionym dziennikarzem, ale również artystą kabaretowym.

Spis treści

Pochodzenie i rodzina

Janusz Weiss pochodził z mieszanej kulturowo rodziny. Jego ojcem był polski Żyd, pułkownik Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Oskar Weiss, a matką Janina Hajduczeni. Janusz Weiss sam określał się przede wszystkim jako Żyd. Miał młodszego brata o imieniu Leszek.

Janusz Weiss był dwukrotnie żonaty. Jego pierwszą żoną była Grażyna, z którą był małżeństwie aż do jej śmierci w 2005 roku. Para nie miała dzieci. Po śmierci pierwszej żony, Weiss poślubił Maszę, z którą miał dwóch synów, Jana i Maksymiliana.

Kariera i działalność publiczna

Janusz Weiss rozpoczął swoją karierę sceniczną jako członek kabaretu Abakus, który założył w 1967 roku. Później był również członkiem kabaretu Salon Niezależnych, w którym występował przez pięć lat. W latach 80. był konferansjerem m.in. Ireny Jarockiej i Anny Jantar. W telewizji prowadził program rozrywkowy Telewizyjny Ekran Młodych.

W 1990 roku razem z Andrzejem Woyciechowskim założył Radio Zet, gdzie pracował przez ponad 20 lat. Był gospodarzem audycji dzwonię do pani, pana w bardzo nietypowej sprawie oraz programu wszystkie pytania świata. Janusz Weiss był również znany jako prowadzący teleturniej miliard w rozumie.

Janusz Weiss był nie tylko aktywny w radiu, ale również w telewizji. Współpracował z Telewizją Polską, gdzie prowadził teleturnieje takie jak złoty interes i 3 na 6. Był także narratorem w programie niesamowite historie.

W 2013 roku Janusz Weiss rozpoczął pracę w Programie I Polskiego Radia, gdzie prowadził różne audycje. W 2016 roku został zwolniony z tej stacji. W kolejnych latach współprowadził program publicystyczny bez ograniczeń w Superstacji.

Janusz Weiss zmarł po ciężkiej chorobie 10 marca 2023 roku. Pochowany został na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Nagrody i odznaczenia

Janusz Weiss został uhonorowany wieloma nagrodami i odznaczeniami. W 2010 roku otrzymał nagrodę w plebiscycie MediaTory – Studenckie Nagrody Dziennikarskie w kategorii ReformaTOR. W 2011 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury polskiej.

Gdzie jest pochowany Janusz Weiss

Po śmierci Janusza Weissa, jego ciało zostało pochowane na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Jego grób znajduje się w Alei Zasłużonych. Na grobie znajduje się prosty, drewniany krzyż oraz zdjęcie prezentera. Miejsce spoczynku Weissa jest regularnie odwiedzane przez fanów, którzy składają kwiaty, wiązanki i znicze.

Jakie było pochodzenie Janusza Weissa?

Janusz Weiss pochodził z mieszanej kulturowo rodziny. Jego ojcem był polski Żyd, pułkownik Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Oskar Weiss, a matką Janina Hajduczeni.

Jakie programy prowadził Janusz Weiss?

Janusz Weiss był znanym prezenterem radiowym i telewizyjnym. Przez wiele lat prowadził audycje w Radiu Zet, takie jak dzwonię do pani, pana w bardzo nietypowej sprawie i wszystkie pytania świata. Był także gospodarzem teleturnieju miliard w rozumie oraz programów w Telewizji Polskiej.

Gdzie jest pochowany Janusz Weiss?

Janusz Weiss został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Jego grób znajduje się w Alei Zasłużonych.

Jeśli chcesz poznać inne artykuły podobne do Janusz weiss - polskie radio | życie, kariera, nagrody, możesz odwiedzić kategorię Radio.

Go up