Kazimierz Kowalski był znanym polskim śpiewakiem operowym, dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Wielkiego w Łodzi oraz prezenterem radiowym. Jego pasją była muzyka poważna, opera i operetka. Przez wiele lat prowadził również audycje w Programie I Polskiego Radia, w których przedstawiał sylwetki wybitnych polskich artystów.
Wczesne życie i kariera
Kazimierz Kowalski urodził się 30 lipca 1951 roku w Łodzi. Jego ojcem był Wiesław Wierusz-Kowalski, aktor łódzkich teatrów, a matką Marianna. Ukończył studia na Wydziale Wokalno-Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi, gdzie uczył się śpiewu u Antoniego Majaka. Już na V roku studiów wziął udział w prestiżowym 2Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Tuluzie, gdzie zdobył trzecią nagrodę.
Po ukończeniu studiów, w 1976 roku, Kazimierz Kowalski został solistą Teatru Wielkiego w Łodzi. Zadebiutował partią Kecala w operze sprzedana narzeczona Smetany. W latach 1994-1997 pełnił funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru Wielkiego w Łodzi. Podczas swojej kadencji doprowadził do międzynarodowej transmisji telewizyjnej na żywo opery straszny dwór Stanisława Moniuszki.
W 1998 roku Kazimierz Kowalski zainicjował powstanie Festiwalu Operowo-Operetkowego, który odbywa się w Teatrze Letnim w Ciechocinku. Festiwal ten jest jednym z najważniejszych muzycznych wydarzeń lata i przyciąga wielu miłośników muzyki poważnej. Ponadto, Kazimierz Kowalski był również twórcą Polskiej Opery Kameralnej.
Kariera radiowa
Od 2000 roku Kazimierz Kowalski prowadził audycje w Programie I Polskiego Radia. Jego głos można było usłyszeć w programach, w których przedstawiał sylwetki wybitnych polskich artystów. Był również prezenterem telewizyjnym, prowadził programy dobry wieczór, tu łódź i kazimierz kowalski zaprasza na antenie TVP
Jedną z najbardziej znanych audycji Kazimierza Kowalskiego był cykl archiwum henryka debicha, który emitowany był na antenie Radia Łódź. Audycja ta zyskała duże uznanie i była kontynuowana przez wiele lat. Kazimierz Kowalski był również pomysłodawcą i prowadzącym Festiwalu Operowo-Operetkowego, który odbywa się w Ciechocinku.
Życie prywatne
Kazimierz Kowalski był żonaty z Małgorzatą Wrońską-Kowalską. Mieli jednego syna, Stanisława, który urodził się w 1990 roku.
Nagrody i odznaczenia
W 2017 roku Kazimierz Kowalski odsłonił swoją gwiazdę na Ciechocińskim Deptaku Sław. Było to w uznaniu jego osiągnięć artystycznych i wkładu w rozwój polskiej muzyki poważnej.
Podsumowanie
Kazimierz Kowalski był wybitnym polskim śpiewakiem operowym, dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Wielkiego w Łodzi oraz prezenterem radiowym. Jego pasją była muzyka poważna, opera i operetka. Przez wiele lat prowadził audycje w Programie I Polskiego Radia, w których przedstawiał sylwetki wybitnych polskich artystów. Jego osiągnięcia artystyczne zostały uhonorowane wieloma nagrodami i odznaczeniami. Kazimierz Kowalski pozostawił trwały ślad w polskiej kulturze muzycznej.
Jeśli chcesz poznać inne artykuły podobne do Kazimierz kowalski - polskie radio | opera i operetka, możesz odwiedzić kategorię Muzyka.