Słuchaj polskich kolęd online

Kolędy polskie są nieodłącznym elementem świąt Bożego Narodzenia w Polsce. Od wieków, polskie rodziny zachowują tradycję wspólnego śpiewania tych pięknych pieśni religijnych. Kolędy zawierają w sobie nasze najważniejsze wartości i uczucia – religijne, narodowe oraz wspomnienia z dzieciństwa, związane z wigilią, choinką, prezentami i wspólnym kolędowaniem.

Spis treści

Historia polskich kolęd

Kolędy w Polsce cieszą się niesłabnącą popularnością od XVI wieku. Autorami tych pieśni byli głównie poeci i znani kaznodzieje, tak jak Andrzej Morsztyn, Franciszek Karpiński i ks. Piotr Skarga. Polacy śpiewali kolędy już w Złotym Wieku i podczas okresu zaborów. W czasie II wojny światowej oparto na kolędach teksty patriotyczne. Do dziś w różnych śpiewnikach zachowało się kilkaset kolęd i pastorałek.

koledy polskie online radio - Ile jest w Polsce kolęd

Polskie kolędy bożonarodzeniowe wywodzą się z hymnografii łacińskiej i czeskiej. Najstarsza zachowana polska kolęda pochodzi z 1424 roku i zaczyna się od słów zdrow bądź, królu aniołów. Inne kolędy z XV wieku to stałać się rzecz wielmi dziwna (przekład pieśni czeskiej) i chrystus się nam narodził. Na początku XVI wieku zaczęły się pojawiać bardziej rozbudowane utwory, przeznaczone zarówno do śpiewania, jak i modlitwy.

Najstarsze i najpiękniejsze kolędy

W Polsce istnieje wiele starych i pięknych kolęd. Jedną z najstarszych jest gdy się chrystus rodzi, której powstanie datuje się na przełom XVI i XVII wieku. Jest to kolęda o charakterze barokowym, zawierająca elementy taneczne i chóralne.

Inne popularne kolędy to anioł pasterzom mówił (przetłumaczona z łacińskiej pieśni dies est laetitiae ), bóg się rodzi (do melodii poloneza), przybieżeli do betlejem, mędrcy świata monarchowie, lulajże jezuniu i pójdźmy wszyscy do stajenki.

Najpopularniejsze kolędy w Polsce i na świecie

Jedną z najpopularniejszych kolęd w Polsce jest wśród nocnej ciszy, która po raz pierwszy ukazała się w XIX wieku. Jest odśpiewywana na rozpoczęcie pasterki. Inne popularne kolędy to z narodzenia pana oraz dzisiaj w betlejem.

Jednak najbardziej znana kolęda na świecie to cicha noc. Kolęda ta została przetłumaczona na ponad trzysta języków i jest odśpiewywana na całym świecie. Jej autorami są Joseph Mohr i Franz Xaver Gruber.

Koledy polskie online radio

Jeśli chcesz słuchać polskich kolęd przez internet, istnieje wiele stacji radiowych, które transmitują te piękne pieśni w okresie świąt Bożego Narodzenia. Możesz znaleźć je, wpisując w wyszukiwarkę hasło koledy polskie online radio.

Słuchanie kolęd online to świetny sposób na stworzenie świątecznej atmosfery w domu i cieszenie się pięknymi polskimi tradycjami. Możesz słuchać kolęd samodzielnie, w gronie rodziny lub podczas spotkań ze znajomymi.

Podsumowanie

Kolędy polskie są nieodłącznym elementem świąt Bożego Narodzenia w Polsce. Mają one długą historię i są wyrazem naszych najważniejszych wartości i uczuć. Możemy słuchać polskich kolęd przez internet, korzystając z różnych stacji radiowych. Słuchanie kolęd online pozwala nam cieszyć się pięknymi polskimi tradycjami i tworzyć świąteczną atmosferę w domu. Niech polskie kolędy wypełnią nasze serca radością i pokojem w tym magicznym okresie świąt.

Jeśli chcesz poznać inne artykuły podobne do Słuchaj polskich kolęd online, możesz odwiedzić kategorię Muzyka.

Go up