Lista przebojów trójki: najpopularniejsze utwory w polsce

LP3 Polskie Radio (Trójka) to popularna stacja radiowa w Polsce, która od lat dostarcza słuchaczom najlepszą muzykę i najnowsze przeboje. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych programów na antenie Trójki jest Lista Przebojów Trójki (LPT), która przez wiele lat była jednym z najważniejszych wskaźników popularności utworów muzycznych w Polsce.

lp3 polskie radio - Kto prowadzil LP 3

Spis treści

Kto prowadził LP3?

Powrót listy przebojów ogłoszono w piątek wieczorem, to sugerowana wcześniej niespodzianka dla słuchaczy z okazji 60. rocznicy startu emisji radiowej Trójki. Po godz. 20 wyemitowano „zerowe” zestawienie, oparte na wynikach popularności piosenek na platformach streamingowych i listach przebojów z całego świata.

Głosowanie SMS-owe na nową listę Trójki

Kolejność w dalszych wydaniach listy przebojów Trójki będzie ustalane przez słuchaczy w SMS-owym głosowaniu. - Wystarczy wysłać wiadomość pod numer 71335 (1,23 złotych z VAT) i w treści wpisać numer utworu. Muzyczne głosy można oddawać przez cały tydzień: od momentu rozpoczęcia audycji aż do godziny 12:00 w kolejny piątek - poinformowano.

Lista, złożona z 30 piosenek, będzie emitowana w piątki w godz. 20-2W każdym wydaniu będą też prezentowane trzy nowe propozycje.

Gospodarzami listy będą dziennikarze muzyczni Trójki Łukasz Ciechański i Tomasz Miara.

Lista Przebojów Trójki (LPT)

W każdy piątek Łukasz Ciechański i Tomasz Miara będą prezentować najpopularniejsze utwory minionego tygodnia. Lista obejmuje 30 utworów wchodzących w skład głównego zestawienia oraz trzy propozycje.

Lista Trójki zawieszona po aferze wokół „Twój ból jest lepszy niż mój”

Lista przebojów na antenie Trójki pojawiła się w kwietniu 1982 roku. Jej pomysłodawcą i gospodarzem zdecydowanej większości wydań był Marek Niedźwiecki. W sumie wyemitowano 1998 wydań - początkowo w soboty wieczorem, a od 1990 roku w piątki wieczorem.

Ostatnie wydanie nadano 15 maja 2020 roku, pierwsze miejsce zajęła w nim piosenka „Twój ból jest lepszy niż mój” Kazika Staszewskiego aluzyjnie krytykująca to, że prezes PiS Jarosław Kaczyński miesiąc wcześniej, gdy w ramach obostrzeń w czasie pierwszego lockdownu zamknięto cmentarze, odwiedził groby części ofiar katastrofy smoleńskiej.

Następnego dnia wydanie listy usunięto z portalu Polskiego Radia, a ówczesny szef Trójki Tomasz Kowalczewski wydał dwa oświadczenia. - Szanowni Słuchacze, podczas elektronicznego głosowania nad Listą Przebojów Trójki w dn. 102020 r. został złamany regulamin i do głosowania wprowadzono piosenkę spoza listy. Nadto dokonano manipulacji przy liczeniu głosów oddawanych na poszczególne piosenki, co zafałszowało wynik końcowy - napisał 16 maja.

Następnego dnia stwierdził, że władze stacji są przekonane, że ręcznie zmanipulowano ostatnie wydanie Listy Przebojów. - Według głosów słuchaczy Kazik powinien być na miejscu czwartym. Z naszych ustaleń wynika, że to prowadzący tego dnia audycję zdecydował o przestawieniu piosenki „Twój ból jest większy niż mój” na miejsce pierwsze - poinformował.

W poniedziałek 17 maja Tomasz Kowalczewski, prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska i wicedyrektor Trójki Mirosław Rogalski na konferencji prasowej szczegółowo opisali, na czym miało polegać zafałszowanie wyników notowania Listy Przebojów Trójki. Zapowiedzieli też audyt jej wydań z ostatnich lat.

Zupełnie inną wersję wydarzeń przedstawił pracujący przy Liście Przebojów dziennikarz Trójki Gil, zawieszony przez Kowalczewskiego w sobotę 16 maja. W liście otwartym do szefa stacji przypomniał, że dziennikarze pracujący przy liście od dawna zwracali uwagę, że internetowy system głosowania pozwala seryjnie oddawać głosy, z czym musieli walczyć dziennikarze opracowujący wyniki. Ujawnił, że Kowalczewski kilka godzin po notowaniu wygranym przez piosenkę Kazika do ówczesnego szefa muzycznego stacji Piotra Metza napisał SMS-a: „Piotrze, dopilnuj aby piosenka o której rozmawialiśmy nie była na Antenie”. Kilka dni później Metz pokazał ten SMS, informując o odejściu z Trójki.

Marek Niedźwiecki 16 maja zdecydował o odejściu z rozgłośni. Ze stacją pożegnało się też paru innych wieloletnich dziennikarzy, m.in. Marcin Kędryński, Hirek Wrona, Piotr Kaczkowski i Agnieszka Szydłowka.

Niedźwiecki pozwał Polskie Radio, Agnieszkę Kamińską i Tomasza Kowalczewskiego za naruszenie dóbr osobistych, chciał przeprosin za stwierdzenia, jakoby dopuścił się manipulacji przy liście przebojów oraz po 10 tys. zł zapłaty na fundację wspierającą lekarzy. W połowie ub.r. zawarto ugodę pozasądową, strony zdecydowały się nie podtrzymywać wzajemnych zarzutów.

W Trójce mniej publicystyki, a więcej rozrywki

W 2020 r. Polskie Radio osiągnęło wzrost przychodów o 9,45 proc. do 346,99 mln zł. Wpływy marketingowe skurczyły się o 33 proc., za to środki z abonamentu RTV i rekompensaty wzrosły o 27 proc., stanowiąc już 80,5 proc. budżetu nadawcy. Natomiast koszty zwiększyły się o 0,4 proc. do 326,6 mln zł.

Jak informowaliśmy w tym tygodniu, Polskie Radio chce zredukować informację i publicystykę na swoich antenach. Tak wynika z korekty planu programowo-finansowego na 2022 r., który zarząd Polskiego Radia przedstawił radzie programowej. Zgodnie z nią audycje informacyjne w Trójce mają zostać co prawda na zapowiadanym poziomie 7 proc., lecz już udział publicystyki spadnie z 24 do 14 proc. Kulturalnych programów ma być 39 proc. (zakładano, że będzie ich 44 proc.), a udział audycji słownych ma się zmniejszyć z 44 do 33 proc. Udział rozrywki na tej antenie wzrośnie aż do 28 proc.

Karuzela zmian w Trójce

Zmiany personalne w Trójce zaczęły się latem 2020 roku. Wówczas Marek Wiernik wespół z Piotrem Kordaszewskim zostali powołani na stanowiska wicedyrektorów Trójki (sierpień 2020 roku), gdy odwołano Kubę Strzyczkowskiego, a nowym szefem anteny został Michał Narkiewicz-Jodko. Prezes Agnieszka Kamińska ogłosiła wtedy zmianę profilu stacji: zaczęło pojawiać się w niej polityki i publicystyki, więcej - audycji muzycznych.

Po kilku miesiącach, w grudniu 2020 roku Kordaszewskiego odwołano ze stanowiska. Z kolei w marcu 2021 z fotela dyrektora i redaktora naczelnego Trójki pożegnał się Michał Narkiewicz-Jodko (zastąpił go Paweł Kwieciński), zaś miesiąc później odszedł z Polskiego Radia drugi z jego zastępców - Mirosław Rogalski. Przestał wówczas też kierować Studiem Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. W maju 2021 roku Szymon Sławiński został zastępcą dyrektora i redaktora naczelnego radiowej Trójki - zastępując Rogalskiego - i na tym wówczas zmiany się zatrzymały.

Na początku września jednak opisaliśmy, że zarząd Polskiego Radia odwołał z końcem sierpnia Marka Wiernika i Szymona Sławińskiego ze stanowisk zastępców dyrektora i wicenaczelnych Trójki. Od grudnia nowym szefem Trójki jest Marcin Wąsewicz.

Z ostatniego badania Radio Track wynika, że w okresie od grudnia 2021 r. do lutego 2022 r. udział Trójki w rynku słuchalności wyniósł 1,8 proc.

  • Czym jest LP3 Polskie Radio?
  • Jakie są zasady głosowania na Listę Przebojów Trójki?
  • Kto prowadzi Listę Przebojów Trójki?
  • Kiedy i gdzie emitowana jest Lista Przebojów Trójki?
  • Dlaczego Lista Przebojów Trójki została zawieszona?
  • Jakie są plany Polskiego Radia dotyczące programów Trójki?
  • Jakie zmiany personalne miały miejsce w Trójce w ostatnich latach?
  • Jaki jest udział Trójki w rynku słuchalności?

Podsumowanie

LP3 Polskie Radio to jedna z najpopularniejszych stacji radiowych w Polsce, a Lista Przebojów Trójki (LPT) jest jednym z najważniejszych programów na antenie Trójki. Pomimo kontrowersji związanych z zawieszeniem listy w 2020 roku, Trójka nadal cieszy się dużą popularnością i ma wiernych słuchaczy. Dzięki głosowaniu SMS-owemu, słuchacze mają możliwość wpływania na kolejność utworów na liście oraz odkrywania nowych propozycji muzycznych. Polskie Radio planuje zmniejszyć udział publicystyki na antenie Trójki na rzecz większej ilości programów rozrywkowych. Mimo zmian personalnych, stacja nadal pozostaje ważnym graczem na polskim rynku radiowym.

Jeśli chcesz poznać inne artykuły podobne do Lista przebojów trójki: najpopularniejsze utwory w polsce, możesz odwiedzić kategorię Muzyka.

Go up