Najdłużej nadawany program polskiego radia: matysiakowie

Matysiakowie to słynna polska rodzina mieszkająca na warszawskim Powiślu przy ulicy Dobrej. Ich przygody emitowane są na antenie programu Pierwszego Polskiego Radia, a to sprawia, że matysiakowie są najdłużej nadawanym programem w historii Polskiego Radia. Twórcą i głównym scenarzystą tego słuchowiska był Jerzy Janicki, uchodzący za prekursora powieści radiowej.

Spis treści

Historia matysiaków

Pierwszy odcinek matysiaków został wyemitowany w latach 60. XX wieku. W słuchowisku wystąpiło ponad 400 znakomitych aktorów, takich jak Tadeusz Fijewski, Stefan Friedman, Czesław Wołłejko i Barbara Drapińska. Wśród gości odwiedzających radiową rodzinę byli słynni warszawiacy, jak Mieczysława Ćwiklińska, Melchior Wańkowicz, Mira Zimińska-Sygietyńska i Mieczysław Fogg.

Matysiakowie są drugim najdłużej emitowanym programem w Polskim Radiu, po kronice sportowej. W 2011 roku zespół autorów i realizatorów słuchowiska został nagrodzony Honorowym Złotym Mikrofonem Polskiego Radia. W okresie największej popularności, powieść miała aż 12 milionów słuchaczy.

Słuchowisko powstało za sprawą mikrofonu umieszczonego na stałe w mieszkaniu bohaterów. Postacie zdają sobie sprawę z tego, że są nagrywane i często zapraszają do wysłuchania audycji. Przez lata Matysiakowie otrzymali ponad 3 miliony listów i wiele prezentów od słuchaczy, które rozdawane były domom dziecka i organizacjom dobroczynnym.

Osiągnięcia Matysiaków

Matysiakowie nie tylko dostarczają rozrywki słuchaczom, ale także przyczynili się do wielu ważnych inicjatyw społecznych. Dzięki nim odnaleziono zapomniany pomnik Ignacego Paderewskiego, który został umieszczony w Parku Ujazdowskim. Józef Matysiak przyczynił się również do renowacji i powrotu Syrenki Warszawskiej na jej dawne miejsce nad Wisłą. Na Krakowskim Przedmieściu stanął też pomnik Bolesława Prusa, dzięki staraniom Matysiaków.

Popularność matysiaków była tak duża, że słuchowisko stało się przedmiotem kilkunastu prac magisterskich i rozprawy doktorskiej. W okresie PRL istniał nawet warszawski bar mleczny u matysiaków przy ulicy Świętokrzyskiej. Imieniem Radiowej Rodziny Matysiaków nazwano także skwer u zbiegu ulic Dobrej i Bednarskiej na Powiślu oraz Dom Pomocy Społecznej na Saskiej Kępie.

Autorzy i realizatorzy

Scenariusz słuchowiska matysiakowie tworzyli Stanisław Stampf'l, Władysław Żesławski, Dżennet-Połtorzycka-Stampf’l, Janusz Adam Dziewiątkowski i Hanna Bielawska-Adamik. Obecnie autorem radiowej powieści jest Adam Bauman oraz Ireneusz Wróbel. Słuchowisko realizują Maria Chludzińska, Waldemar Modestowicz i Maciej Kubera.

Podsumowanie

Matysiakowie to kultowe słuchowisko emitowane przez Polskie Radio od lat 60. XX wieku. Ich przygody i perypetie warszawskiej rodziny cieszą się ogromną popularnością i są najdłużej nadawanym programem w historii Polskiego Radia. Wiele inicjatyw społecznych i ważnych wydarzeń w Warszawie zawdzięczamy Matysiakom. Słuchowisko to nie tylko dostarcza rozrywki, ale także angażuje społeczność i inspiruje badaczy.

Jeśli chcesz poznać inne artykuły podobne do Najdłużej nadawany program polskiego radia: matysiakowie, możesz odwiedzić kategorię Radio.

Go up