Radio fara pielgrzymka do częstochowy - najważniejsze wydarzenie religijne w polsce

Radio Fara Pielgrzymka do Częstochowy jest jednym z najważniejszych wydarzeń religijnych w Polsce. Organizowana corocznie, przyciąga tysiące pielgrzymów z różnych regionów kraju. To wyjątkowe wydarzenie jest okazją do skupienia, modlitwy i spotkania z Bogiem.

Spis treści

Idea Pielgrzymki

Pielgrzymka narodziła się w 1981 roku z idei „Białego marszu”, jaki odbył się w Krakowie po zamachu na życie Ojca Świętego Jana Pawła II. Piesza Pielgrzymka Krakowska z Wawelu na Jasną Górę odbywa się w dniach 6 – 11 sierpnia w intencji Ojca Świętego i Ojczyzny.

Pielgrzymka to czas rekolekcji w drodze, czas łaski i działania Pana Boga. Fenomenem pielgrzymki jest możliwość wyciszenia, dostrzeżenia w sobie i w innych prawdziwego potencjału dobra. Pielgrzymka to doświadczenie pięknych relacji, prostych gestów dobroci, pozytywnych emocji i wspomnień. Pielgrzymka to codzienna Msza św., konferencje, modlitwa, Anioł Pański, modlitwa różańcowa, nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego, „pogodne wieczorki” i Apel Jasnogórski na zakończenie dnia. Pielgrzymka to też czas rozmów z kapłanami, siostrami, czas świadectwa i przemiany duchowej.

Zasady pielgrzymowania

Każdy pielgrzym musi być zapisany, posiadać legitymację i przypięty znaczek pielgrzymkowy oraz jest zobowiązany przestrzegać zaleceń księży przewodników i służb pielgrzymkowych. Będąc dla siebie bliscy, na pielgrzymce zwracamy się do siebie „siostro , „bracie. Codziennie od godz. 200 trwa cisza nocna.

Struktura pielgrzymki

Głównym Przewodnikiem Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej jest Metropolita Krakowski, Abp Marek Jędraszewski, a bezpośrednim opiekunem – Bp Jan Szkodoń. Koordynatorami pielgrzymki są ks. Jan Przybocki oraz Andrzej Bac. Pielgrzymka podzielona jest na osiem Wspólnot: Prądnicka, Śródmiejska, Podgórsko–Wielicka, Nowohucka, Myślenice–Gdów–Niepołomice–Mszana Dolna, Skawińsko–Czernichowska, Chrzanów–Libiąż–Spytkowice–Zator–Trzebinia, Suska. Za całość każdej Wspólnoty odpowiada główny ksiądz przewodnik oraz służby główne. Każda Wspólnota podzielona jest na mniejsze grupy prowadzone przez księży przewodników, współpracujących ze służbami grupowymi (porządkowymi, kwatermistrzami, grupą muzyczną, służbą medyczną, służbą czystości). Idący na końcu grupy księża w stułach pełnią posługę spowiedników.

Ile kilometrów dziennie pokonują pielgrzymi?

Każda Wspólnota posiada odrębną trasę podzieloną na dzienne odcinki. Dziennie pielgrzymi pokonują od 15 do 35 kilometrów. Każdy dzień wędrówki podzielony jest na kilka odcinków o długości od 3 do 10 km. Pomiędzy odcinkami odbywają się postoje trwające od 30 do 60 minut – w zależności od długości trasy. Na postoju jest możliwość zakupienia czegoś do jedzenia, picia. Wszyscy pielgrzymi mogą liczyć w razie potrzeby na pomoc medyczną świadczoną przez lekarzy, pielęgniarki oraz wolontariuszy medycznych. W każdej wspólnocie za pielgrzymami jedzie karetka pogotowia wraz z ratownikami medycznymi oraz samochód, którym w razie potrzeby można podjechać do najbliższego postoju, czy na miejsce noclegu. Żeby pielgrzymom łatwiej przeżywało się rekolekcje w drodze, ich bagaże przewożone są na miejsce noclegu.

Kiedy pielgrzymki docierają do Częstochowy?

Pielgrzymki docierają do Częstochowy w różnych terminach, w zależności od ich trasy i organizacji. Większość z nich przybywa do Częstochowy na Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (15 sierpnia), część na Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej (26 sierpnia).

W 2019 roku w pielgrzymkach pieszych na Jasną Górę wzięło udział około 125 tysięcy osób. Największymi pielgrzymkami w tym roku były pielgrzymki: krakowska, tarnowska, warszawska, radomska, warszawska akademicka i podlaska.

Co zabrać na pielgrzymkę?

Priorytetem na pielgrzymce jest wygoda, dlatego w bagażu głównym nie może zabraknąć wygodnego obuwia (najlepiej już rozchodzonego) i schludnej odzieży, która sprawdzi się zarówno w upał, jak i chłodniejsze, deszczowe dni. Do plecaka podręcznego warto zabrać jedzenie i picie, karimatę lub koc, nakrycie głowy, krem z filtrem i pelerynę lub kurtkę przeciwdeszczową. Pielgrzymka to forma rekolekcji w drodze, dlatego należy zabrać różaniec, modlitewnik czy pielgrzymkowy śpiewnik, które ułatwią włączenie się do wspólnej modlitwy. Należy pamiętać także o lekach osobistych i środkach opatrunkowych. Każdy pielgrzym powinien posiadać legitymację pielgrzyma i folder z trasą otrzymane przy zapisach. Warto zabrać podstawowe naczynia, takie jak metalowy kubek/miska oraz nóż, łyżka itp.

Jeśli chcesz poznać inne artykuły podobne do Radio fara pielgrzymka do częstochowy - najważniejsze wydarzenie religijne w polsce, możesz odwiedzić kategorię Radio.

Go up