Próba maturalna 2023: radio kielce matura

Radio Kielce Matura jest jednym z najpopularniejszych programów radiowych w Polsce, który specjalizuje się w przygotowywaniu maturzystów do egzaminu maturalnego. Program ten jest szczególnie popularny wśród uczniów z Kielc i okolic, ponieważ skupia się na lokalnych potrzebach i wymaganiach.

Spis treści

Czy próbna matura jest trudniejsza?

W przyszłym roku maturzyści napiszą trudniejszą, nową maturę po czteroletnim liceum. Pandemiczne udogodnienia będą obowiązywały do 2024 r., ale już rok później egzamin będzie bardzo trudny, zwłaszcza dla niesystematycznych uczniów.

Co się zmienia w formule matury 2023? Obowiązuje ok. 40 lektur zamiast kilkunastu. Są dwa arkusze zamiast jednego: arkusz nr 1 to część testowa podzielona na zagadnienia o nazwie Język polski w użyciu oraz Test historycznoliteracki.

W arkuszu nr 2 uczniowie piszą wypracowanie, za które również można uzyskać 35 punktów. Wypracowanie będzie też dłuższe niż do tej pory. W 2023 i 2024 r. zgodnie z ułatwieniami uczniowie będą musieli napisać min. 300 słów. A od 2025 - 400 słów.

Pojawia się także nowość: konteksty. Uczeń obligatoryjnie musi wskazać dwa konteksty, które poszerzają interpretację przytoczonych utworów literackich. Będzie obowiązywać też nowa forma, której dotąd nie było.

Czy nowa matura jest trudniejsza?

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek tłumaczył zmiany w radiu RMF FM, że to będzie trudniejsza matura. natomiast nie tak trudna, jak zakładano na początku, kiedy jeszcze nie wiedzieliśmy, że wybuchnie pandemia. matura 2023 r. jest nową dla tych, którzy są w systemie 8+4, czyli bez gimnazjów, i jest maturą bardziej wymagającą, ale nie aż tak bardzo, jak byśmy to planowali bez pandemii covid-19.

Gazeta wyborcza informuje, że jeszcze przez dwa kolejne lata (w 2023 i w 2024 r.) matura opierać się będzie na zagadnieniach egzaminacyjnych, nie na podstawie programowej. na wypracowaniu będzie mniej słów do napisania, mniej lektur będzie obowiązywać, a na poziomie rozszerzonym nie będzie testu. to ukłon w stronę ucznia - mówi gazecie Katarzyna Włodkowska, polonistka w Zespole Szkół im. Stanisława Staszica w Pile, egzaminatorka, dydaktyczka, autorka bloga facetka od polaka.

Poza tym - podkreśla dziennik - będzie już trudniej, nie tylko ze względu na powrót ustnej matury z polskiego.

Zmiany na maturze. Będzie trudniej

Co się zmienia w formule matury 2023? obowiązuje ok. 40 lektur zamiast kilkunastu. są dwa arkusze zamiast jednego: arkusz nr 1 to część testowa podzielona na zagadnienia o nazwie język polski w użyciu oraz test historycznoliteracki (maksymalna liczba punktów za rozwiązanie tej części to 35). który sprawdza wiedze z każdej epoki. w arkuszu nr 2 uczniowie piszą wypracowanie, za które również można uzyskać 35 punktów. wypracowanie będzie też dłuższe niż do tej pory. na starej maturze minimum to 250 słów. w 2023 i 2024 r. zgodnie z ułatwieniami uczniowie będą musieli napisać min. 300 słów. a od 2025 - 400 słów - czytamy w gw.

Pojawia się także nowość: konteksty. uczeń obligatoryjnie musi wskazać dwa konteksty, które poszerzają interpretację przytoczonych utworów literackich. czyli odwołać się np. do innego tekstu literackiego, filmu, sztuki, historii, biografii autora. będzie obowiązywać też nowa forma, której dotąd nie było: w pierwszej części arkusza uczeń będzie pisał notatkę syntetyzującą. czas na rozwiązanie części podstawowej to 240 minut (dotychczas wynosił 170 minut). część rozszerzona również będzie trwała dłużej: 210 minut zamiast 180. w 2025 r. w części rozszerzonej trzeba będzie też rozwiązać test. - dodaje gazeta.

Powrót matury ustnej

Gazeta podkreśla, że wraca też matura ustna, a egzamin ustny będzie trwał 30 minut. Na przygotowanie odpowiedzi na dwa wylosowane pytania zdający ma 15 minut, przez drugie 15 przedstawia monolog i rozmawia z komisją. Jawna pula liczy 280 pytań.

To za dużo. nie są one ani proste, ani jednoznaczne i wymagają dużej wiedzy historycznoliterackiej - ocenia Martynowicz.

Podsumowanie

Radio Kielce Matura to program radiowy, który jest bardzo pomocny dla maturzystów przygotowujących się do egzaminu maturalnego. Matura 2023 r. będzie bardziej wymagająca niż poprzednie, ale nie aż tak trudna, jak planowano na początku. Zmiany w formule matury obejmują większą liczbę lektur, dwa arkusze zamiast jednego, dłuższe wypracowania i obowiązkowe wskazanie kontekstów. Powraca również matura ustna, która wymaga dużej wiedzy historycznoliterackiej. Dzięki Radio Kielce Matura maturzyści mają dostęp do informacji i porad, które pomagają im skutecznie przygotować się do egzaminu.

Jeśli chcesz poznać inne artykuły podobne do Próba maturalna 2023: radio kielce matura, możesz odwiedzić kategorię Radio.

Go up