Słuchowisko w jezioranach polskie radio: historia i popularność

W Jezioranach to słuchowisko radiowe, które zostało po raz pierwszy nadane w 1960 roku przez Polskie Radio. Jest to cotygodniowa audycja, która opowiada historię rodziny Jabłońskich zamieszkującej fikcyjną wieś Jeziorany niedaleko Puław. Powieść radiowa skupia się nie tylko na życiu bohaterów, ale również na społeczności wiejskiej: rolnikach, nauczycielach, strażakach i innych mieszkańcach wsi.

Spis treści

Historia w jezioranach

Słuchowisko w jezioranach powstało jako wiejski odpowiednik popularnych wówczas matysiaków. Od samego początku utrzymane było w konwencji vérité, czyli jak najbliżej rzeczywistości. Powieść radiowa skupiała się na jedności miejsca, czasu i akcji. W owych czasach wiele osób wierzyło, że rodzina Jabłońskich istnieje naprawdę. Akcja powieści koncentrowała się na rodzinie Jabłońskich, która składała się z dziadka Mateusza, synowej Anieli oraz jej czwórki dzieci: Stefana, Edka, Janki i Bolka. Powoli krąg postaci z Jezioran rozszerzał się o krewnych, sąsiadów, przyjaciół rodziny Jabłońskich. Akcja toczyła się nie tylko w Jezioranach, ale również w pobliskiej wsi Klimontowice, Rudnikach i Zatorach. Twórcami jeziorańskiego uniwersum byli scenarzyści Zofia Posmysz-Piasecka, Andrzej Mularczyk i Władysław Milczarek. Później dołączyli do zespołu autorzy Teresa Lubkiewicz-Urbanowicz i Andrzej Bartosz. Obecnie zespół autorski składa się z Katarzyny Ciesielskiej-Ławrynowicz, Wojciecha Chmielewskiego i Marka Ławrynowicza. Reżyserami słuchowiska byli kolejno Bronisław Dardziński, Wiesław Opałek, Wojciech Maciejewski, Andrzej Pruski, a od 1994 roku Jan Warenycia. Realizatorami byli Jerzy Jeżewski, Andrzej Pruski, Wojciech Truszczyński, Maria Olszewska i obecnie Agnieszka Szczepańczyk.

Ile odcinków w jezioranach

Od 1960 roku do dziś, słuchowisko w jezioranach doczekało się wielu odcinków. 7 kwietnia 2019 roku został wyemitowany 3000. odcinek powieści. Słuchowisko cieszy się ogromną popularnością i jest najczęściej słuchaną audycją literacką w Polskim Radiu. Na przestrzeni lat wiele znanych polskich aktorów użyczyło swojego głosu postaciom z Jezioran, m.in. Zygmunt Kęstowicz, Kazimierz Opaliński, Janusz Paluszkiewicz, Artur Barciś, Teresa Lipowska, Franciszek Pieczka, Danuta Stenka, Henryk Talar i Grzegorz Wons.

Popularność w jezioranach

Słuchowisko w jezioranach zdobyło ogromną popularność wśród słuchaczy. Od samego początku emitowania było bardziej popularne wśród kobiet, ludności wiejskiej i słabiej wykształconej. W latach 60. było ulubionym programem radiowym dla 20,9% Polaków. W późniejszych latach nadal utrzymywało się jako jedna z najpopularniejszych audycji radiowych w kraju. Obecnie regularnie słucha jej blisko 2 miliony osób, a incydentalnie przekracza 2,5 miliona. Audycja jest również wysoko oceniana przez słuchaczy.

Słuchowisko w jezioranach nie tylko opisuje życie bohaterów, ale również przekazuje praktyczną wiedzę o nowych metodach uprawy, rządowych planach restrukturyzacji rolnictwa i innych praktycznych informacjach. Jest porównywane do brytyjskiego serialu radiowego the archers oraz do powieści nad niemnem Elizy Orzeszkowej. Jest traktowane jako trwały element polskiej kultury i trafiło nawet do podręczników nauki języka polskiego dla obcokrajowców.

Tematyka i miejsce akcji

Akcja powieści radiowej w jezioranach toczy się w fikcyjnej wsi Jeziorany niedaleko Puław. Wiele odcinków ma miejsce we współczesności, co pozwala na wplecie nawiązań do rzeczywistych wydarzeń. Powieść radiowa opisuje również zmiany społeczne, gospodarcze i mentalne wśród polskiej ludności wiejskiej. Scenarzyści starają się przekazywać wiedzę praktyczną o nowych metodach rolniczych i innych ważnych tematach. Słuchowisko jest również często porównywane do brytyjskiego serialu radiowego the archers.

w jezioranach polskie radio - Ile odcinkow W Jezioranach

Jakie są główne postacie w w jezioranach ?

Główne postacie w w jezioranach to rodzina Jabłońskich, która składa się z dziadka Mateusza, synowej Anieli i jej dzieci: Stefana, Edka, Janki i Bolka. Wraz z rozwojem serialu, krąg postaci rozszerza się o krewnych, sąsiadów i przyjaciół rodziny Jabłońskich.

Kto jest autorem słuchowiska w jezioranach ?

Pierwsi scenarzyści słuchowiska w jezioranach to Zofia Posmysz-Piasecka, Andrzej Mularczyk i Władysław Milczarek. Obecnie zespół autorski składa się z Katarzyny Ciesielskiej-Ławrynowicz, Wojciecha Chmielewskiego i Marka Ławrynowicza.

w jezioranach polskie radio - Kto gra Adama Jabłońskiego W Jezioranach

Kiedy został wyemitowany 3000. odcinek w jezioranach ?

3000. odcinek w jezioranach został wyemitowany 7 kwietnia 2019 roku.

Jakie są inne popularne audycje literackie w Polskim Radiu?

Obok w jezioranach, inne popularne audycje literackie w Polskim Radiu to m.in. klub trójki i rozmowy po zmroku.

Słuchowisko w jezioranach to jedno z najbardziej popularnych słuchowisk radiowych w Polskim Radiu. Opowiada historię rodziny Jabłońskich i innych mieszkańców fikcyjnej wsi Jeziorany. Słuchowisko utrzymuje się w konwencji vérité, czyli jak najbliżej rzeczywistości. Przez lata wiele znanych polskich aktorów użyczyło swojego głosu postaciom z Jezioran. Słuchowisko cieszy się ogromną popularnością i jest wysoko oceniane przez słuchaczy. Opisuje nie tylko życie bohaterów, ale również przekazuje praktyczną wiedzę o rolnictwie i innych ważnych tematach. w jezioranach to trwały element polskiej kultury i ma swoje stałe miejsce w Polskim Radiu.

Jeśli chcesz poznać inne artykuły podobne do Słuchowisko w jezioranach polskie radio: historia i popularność, możesz odwiedzić kategorię Radio.

Go up