Witold Franciszek Gadowski, urodzony 4 listopada 1964 roku w Zakopanem, jest znanym polskim dziennikarzem, publicystą, pisarzem i poetą. Jego ojciec, Franciszek, był oficerem Wojska Polskiego II RP, a także członkiem PZPR. Witold Gadowski ukończył psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim i w latach 80. XX wieku był członkiem Niezależnego Zrzeszenia Studentów oraz twórcą podziemnego klubu politycznego okop.
Kariera dziennikarska i publicystyczna
Witold Gadowski rozpoczął swoją karierę jako dziennikarz w czasie krakowskim oraz gazecie polskiej jako reporter śledczy. W latach 90. XX wieku pracował jako korespondent wojenny na Bałkanach i organizował konwoje z pomocą dla ofiar wojny w Kosowie. W 1991 roku kandydował do Sejmu RP z listy Porozumienia Obywatelskiego Centrum, a w 1993 roku z listy Ruchu dla Rzeczypospolitej.
W latach 2000-2002 pełnił funkcję dyrektora Wydziału Informacji Urzędu Miasta Kraków i rzecznika prasowego Prezydenta Miasta Kraków. Przez wiele lat był dziennikarzem telewizji TVN, gdzie pracował jako reporter programu superwizjer. Następnie był dyrektorem krakowskiego oddziału Telewizji Polskiej. Jest jednym z pomysłodawców widowiska publicystycznego cienie prl-u emitowanego na antenie TVP1 oraz Małopolskiej Nagrody Filmowej trzy korony małopolski.
Witold Gadowski jest również autorem opowiadań, wierszy, piosenek oraz publicystą internetowym. Jego pierwszą powieść wieża komunistów opublikowano w 2012 roku. Jest również autorem dwóch książek publicystycznych lokal dla awanturnych i krew nie woda.
Witold Gadowski w mediach społecznościowych
Od 2014 roku Witold Gadowski prowadzi program publicystyczny na platformie udostępniania wideo YouTube, w którym komentuje aktualną sytuację polityczną i społeczną w Polsce i na świecie. Był również współpracownikiem czasopisma sieci oraz prowadził audycję poranną w Radiu WNET. Obecnie jest dziennikarzem i felietonistą internetowego wydania Niedzieli oraz publikuje swoje felietony na portalach Niezależna.pl i w tygodniku gazeta polska.
Witold Gadowski - Nagrody i osiągnięcia
Witold Gadowski został uhonorowany wieloma nagrodami za swoją pracę dziennikarską i publicystyczną. W 2004 roku otrzymał nagrodę Grand Press w kategorii dziennikarstwo śledcze za materiały telewizyjne mafia paliwowa. W 2006 roku był nominowany do nagrody imienia Andrzeja Wojciechowskiego, a w 2008 roku otrzymał nagrodę watergate za reportaż rosyjska mafia, polski rząd i gaz. W 2013 roku otrzymał międzynarodową nagrodę przyznawaną przez International Organization for Migration oraz Grand Prix na międzynarodowym festiwalu filmowym w Kiszyniowie.
Witold Gadowski - Kontrowersje i poglądy
Witold Gadowski jest znany z krytyki rządów koalicji PO-PSL oraz działalności politycznej niektórych polityków. W czasie pandemii COVID-19 w Polsce deklarował się jako przeciwnik szczepień przeciwko COVID-19 i obostrzeń epidemicznych. Jego poglądy wzbudzają kontrowersje i spotykają się z krytyką niektórych osób.
Witold Gadowski jest również aktywny w społecznościach lokalnych i społeczeństwie obywatelskim. W 2022 roku dołączył do Społecznego Komitetu Budowy Pomnika rzeź wołyńska w Domostawie, a w 2024 roku współtworzył stowarzyszenie Ruch Obrony Polaków wraz z publicystą i dziennikarzem Wojciechem Sumlińskim oraz liderem partii politycznej Polska Jest Jedna.
Podsumowanie
Witold Gadowski to znany polski dziennikarz, publicysta, pisarz i poeta. Jego praca obejmuje obszary dziennikarstwa śledczego, publicystyki politycznej oraz pisarstwa. Jest autorem wielu reportaży, powieści i publikacji publicystycznych. Jego praca została doceniona wieloma nagrodami, jednak jego kontrowersyjne poglądy i działalność wywołują również krytykę. Witold Gadowski jest aktywny w mediach społecznościowych i prowadzi program publicystyczny na platformie YouTube. Jest również zaangażowany w działalność społeczną i społeczeństwo obywatelskie.
Jeśli chcesz poznać inne artykuły podobne do Witold gadowski - dziennikarz i pisarz | seo, możesz odwiedzić kategorię Radio.