Opłaty zaiks za radio - wszystko, co musisz wiedzieć

Poświęciłeś mnóstwo czasu na poszukiwania odpowiedniej oprawy muzycznej i wybór padł na DJ-a na wesele w Poznaniu? Musisz jednak wiedzieć, że wynagrodzenie dla DJ-a czy zespołu muzycznego to nie jedyna opłata, jaką poniesiesz w kwestiach związanych z oprawą muzyczną podczas tego ważnego wydarzenia. Warto dowiedzieć się, jakie jeszcze formalności należy dopełnić, by nie narazić się na poważne problemy. Szczególnie że temat ten nie jest często poruszany. Dziś przyjrzymy się bliżej opłacie ZAiKS i innym wydatkom związanym z oprawą muzyczną.

Spis treści

Co to jest ZAiKS?

Skrót ZAiKS oznacza Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych. Jest to organizacja, której rolą jest zarządzanie prawami autorskimi. Muzyka odtwarzana na przyjęciu weselnym należy do konkretnego autora, dlatego to właśnie ZAiKS czuwa nad tym, aby środki trafiły do każdego z twórców.

Czy zawsze trzeba płacić ZAiKS?

Opłaty ZAiKS możemy uniknąć w dwóch przypadkach:

  • gdy korzystamy z muzyki zwolnionej z opłat,
  • gdy organizujemy niewielkie wesele we własnym obiekcie (np. w ogrodzie) i samodzielnie odtwarzamy muzykę.

W każdym innym przypadku poniesienie opłaty ZAiKS jest obowiązkiem organizatora imprezy.

Kto płaci ZAiKS?

Gdy zdecydujemy się na powierzenie przygotowania wesela właścicielom sali weselnej, to oni są zobowiązani do uregulowania wszystkich płatności związanych z prawami autorskimi. Jednak jeśli samodzielnie wybieramy elementy takie jak oświetlenie, efekty specjalne, dekoracja światłem czy nagłośnienie, opłaty związane z prawami autorskimi musimy dopilnować samodzielnie.

Opłata ZAiKS wesele - jak zapłacić?

Opłatę ZAiKS musimy uregulować jeszcze przed weselem. Dokonanie opłaty na własną rękę nie jest trudnym zadaniem i możemy to zrobić, nawet nie wychodząc z domu. Wystarczy odwiedzić stronę internetową ZAiKS, założyć konto i postępować zgodnie z instrukcjami.

Wysokość opłaty ZAiKS

Wysokość opłat ZAiKS uzależniona jest od wielu czynników, takich jak liczba gości, rodzaj muzyki, wynagrodzenie muzyków i typ lokalu weselnego. Wysokość opłaty ZAiKS można poznać po wypełnieniu formularza znajdującego się na stronie internetowej ZAiKS.

Jakie inne opłaty jeszcze na Ciebie czekają?

Obok opłaty ZAiKS istnieją również inne organizacje czuwające nad prawami autorskimi twórców w Polsce, takie jak ZPAV i STOART. Jednak opłatę ZAiKS musisz dokonać tylko na rzecz STOART.

Co jeśli nie zapłacę?

Brak opłaty dla ZAiKS oraz STOART wiąże się z karą finansową, która wynosi dwu- lub trzykrotność wymaganej opłaty. Dlatego warto uregulować tę opłatę, aby uniknąć konsekwencji.

Abonament RTV jest obowiązkiem, ale musimy pamiętać, że występuje on wyłącznie w sytuacji posiadania odbiorników zdolnych do odbioru sygnału radiowego lub telewizyjnego. Jeśli korzystamy z radia i telewizji przez internet, nie musimy płacić abonamentu RTV.

Możemy w pełni legalnie słuchać radia i oglądać telewizję bez konieczności opłacania abonamentu RTV. Wystarczy skorzystać z nowinek technologicznych i korzystać z treści i usług dostępnych w internecie.

Jednak jeśli mamy w domu radio lub telewizor, ale odbieramy telewizję i słuchamy radia przez internet, to i tak powinniśmy płacić abonament RTV. Nie liczy się bowiem to, czy korzystamy z tradycyjnych odbiorników, ale sam fakt posiadania ich.

Jak opłacać abonament RTV?

Do opłacania abonamentu RTV należy najpierw zarejestrować posiadane odbiorniki. Możemy to zrobić osobiście w placówce Poczty Polskiej lub za pośrednictwem strony internetowej.

zaiks opłaty za radio - Czy słuchając radia przez internet trzeba płacić abonament

Po rejestracji otrzymujemy numer rachunku bankowego abonenta, na który należy przesyłać pieniądze. Abonament RTV można opłacać w placówkach pocztowych, telefonicznie, drogą elektroniczną lub korespondencyjnie.

Wysokość opłaty abonamentowej zależy od posiadanych odbiorników - za posiadanie telewizora wynosi 27,30 zł miesięcznie, za posiadanie samego radia 8,70 zł miesięcznie.

Opłatę abonamentową można regulować miesięcznie lub z góry za cały rok (z 10% zniżką). Termin na zapłatę abonamentu RTV mija 25 dnia każdego miesiąca.

Rejestracja odbiorników odbywa się poprzez wypełnienie formularza na stronie internetowej Poczty Polskiej lub osobiście w placówce pocztowej.

Aby opłacić abonament RTV, można skorzystać z placówek pocztowych, telefonu, poczty elektronicznej lub korespondencji.

Termin na zapłatę abonamentu RTV mija 25 dnia każdego miesiąca.

Pamiętaj, że opłacanie abonamentu RTV jest obowiązkiem wynikającym z prawa. Niezależnie od tego, w jaki sposób korzystasz z radia i telewizji, opłacanie abonamentu jest niezbędne, aby być zgodnym z prawem i uniknąć konsekwencji.

Jeśli chcesz poznać inne artykuły podobne do Opłaty zaiks za radio - wszystko, co musisz wiedzieć, możesz odwiedzić kategorię Radio.

Go up