Najpopularniejsze stacje radiowe w Polsce

Radio w Polsce ma niemalże 90-letnią tradycję. Przez ten czas w naszym kraju powstało bardzo wiele różnych rozgłośni radiowych, które zyskują coraz więcej słuchaczy. Wydawałoby się, że rozwój telewizji i technologii multimedialnych, jaki obserwowany jest na przestrzeni ostatnich 10-20 lat spowodowuje, że radio zostanie zepchnięte do pewnej niszy w mediach ogólnopolskich. Tymczasem, wcale tak się nie stało. Radia słuchamy w pracy, w samochodzie, w domu, czy uprawiając sport. W zasadzie wszędzie gdzie jesteśmy możemy posłuchać radia. To daje mu wyższość nad telewizją. Jakie stacje radiowe obecnie są najbardziej popularne w Polsce?

Polskie Radio

W grupie Polskie Radio skupione są trzy najważniejsze rozgłośnie radiowe o charakterze publicznym:
• Jedynka,
• Dwójka,
• Trójka.

Jedynka, czyli Program 1 Polskiego Radia jest jedną z najpopularniejszych stacji radiowych w Polsce, która ma ponadto bardzo bogatą historię. Istnieje ona nieprzerwanie od 1926 roku. Program Jedynka kieruje swoje audycje radiowe do szerokiego grona odbiorców, w różnym wieku i o różnej płci. Nadaje programy informacyjne i publicystyczne, a także rozrywkowe.

Inny charakter ma Program 2 Polskiego Radia, czyli Dwójka. To rozgłośnia stricte kulturalna, zajmująca się w swoich audycjach literaturą, muzyką klasyczną i kinem ambitnym.

Trójka, tj. Program 3 Polskiego Radia, zajmuje się informacją, publicystyką i reportażami. Trójka słynie z reportaży i dobrych programów muzycznych, z różnych gatunków, nawet rocka, folku, czy piosenki poetyckiej.

Stacje komercyjne

Dwoma najpopularniejszymi stacjami komercyjnymi w Polsce od lat pozostają RMF FM oraz Radio ZET. Obie rozgłośnie funkcjonują od 1990 roku. RMF FM rozpoczął działanie w styczniu, a Radio ZET we wrześniu tego samego roku. RMF FM to skrót od Radio Muzyka Fakty. Jest to największe i pierwsze na polskim rynku komercyjne radio muzyczno-informacyjne w Polsce. Powstało w Krakowie i stawia na muzykę. Przez lata rozrosło się o kolejne programy muzyczne, np. RMF MAXXX.
Radio ZET to również komercyjna stacja radiowa, muzyczno-informacyjna, z Warszawy. Początkowo nadawało ono audycje pod nazwą „Radio Gazeta”. Radio ZET skutecznie konkuruje na rynku z rozgłośnią RMF FM.

Polecane treści