7rocznica powstania warszawskiego - grafika polskiego radia

W dniu dzisiejszym obchodzimy 7rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, które było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Polskie Radio przygotowało specjalną grafikę, która upamiętnia to ważne wydarzenie.

Spis treści

Hołd Bohaterom Powstania Warszawskiego

W ramach obchodów 7rocznicy Powstania Warszawskiego, Prezydent RP Andrzej Duda wraz z weteranami, mieszkańcami Warszawy i przedstawicielami władz państwowych uczcili pamięć Bohaterów Walczącej Warszawy. Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach odbyła się uroczystość, podczas której Prezydent złożył wieniec przed Pomnikiem Gloria Victis.

W godzinę w, czyli o godzinie 17:00, Warszawa zatrzymała się na minutę ciszy, aby oddać hołd Powstańcom Warszawskim. Syreny alarmowe rozległy się w całym mieście, a także w innych miejscach w Polsce.

Przed południem, Prezydent złożył również wieniec przed pomnikiem upamiętniającym hitlerowskie zbrodnie dokonane w obozie przejściowym zieleniak.

Historia Powstania Warszawskiego

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku i trwało 63 dni, do 3 października 1944 roku. Był to największy zryw wolnościowy w historii II wojny światowej. Prawie 50 tysięcy powstańców Armii Krajowej stanęło do walki z Niemcami, którzy okupowali stolicę Polski od 1939 roku.

75 rocznica powstania warszawskiego grafika polskie radio - Jak obchodzimy rocznicę Powstania Warszawskiego

Mimo trudności w uzbrojeniu, Warszawa walczyła o wolną Polskę. Niestety, przy braku wsparcia ze strony Armii Czerwonej, powstańcy musieli stawić czoła przeważającym siłom niemieckim. W wyniku walk zginęło około 16 000 powstańców z AK oraz 150 000 polskich cywilów.

W wyniku powstania, zniszczeniu uległo około 25% zabudowy lewobrzeżnej części Warszawy, a niemieccy naziści zniszczyli ponad 70% budynków mieszkalnych i 90% obiektów zabytkowych podczas wyburzania miasta po upadku powstania.

Obchody rocznicy Powstania Warszawskiego

Każdego roku, w dniu 1 sierpnia o godzinie 17:00, Warszawa oddaje hołd poległym i ocalałym powstańcom. Syreny alarmowe rozlegają się w całym mieście, a transport publiczny, samochody i mieszkańcy zatrzymują się na minutę ciszy.

Obchody rocznicy Powstania Warszawskiego odbywają się również w innych miejscach w Polsce. To ważne wydarzenie jest upamiętniane w różnych ceremoniach i uroczystościach, które mają na celu uczcić bohaterów i przypomnieć o ich niezłomnej walce o wolność Polski.

  • Kiedy wybuchło Powstanie Warszawskie?
  • Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku.

  • Ile trwało Powstanie Warszawskie?
  • Powstanie Warszawskie trwało 63 dni, do 3 października 1944 roku.

  • Ilu powstańców wzięło udział w Powstaniu Warszawskim?
  • Około 50 tysięcy powstańców Armii Krajowej wzięło udział w Powstaniu Warszawskim.

  • Jakie były straty wśród powstańców i cywilów podczas Powstania Warszawskiego?
  • Około 16 000 powstańców zginęło w trakcie walk, a 150 000 polskich cywilów straciło życie.

  • Jakie były konsekwencje Powstania Warszawskiego dla miasta?
  • W wyniku Powstania Warszawskiego zniszczeniu uległo około 25% zabudowy lewobrzeżnej części miasta.

Tabela - Liczba ofiar Powstania Warszawskiego

Grupa Liczba ofiar
Powstańcy AK 16 000
Cywile 150 000

7rocznica Powstania Warszawskiego jest ważnym momentem dla Polski, który przypomina o bohaterstwie i poświęceniu Powstańców. Polskie Radio wraz z grafiką upamiętnia to wydarzenie, aby przekazać pamięć o tych, którzy walczyli o wolność naszego kraju.

Jeśli chcesz poznać inne artykuły podobne do 7rocznica powstania warszawskiego - grafika polskiego radia, możesz odwiedzić kategorię Historia.

Go up