Mowa prezydenta warszawy w radiu - 8 września 1939

W dniu 8 września prezydent Warszawy, Stefan Starzyński, wygłosił ważną mowę w radio, która miała ogromne znaczenie dla mieszkańców stolicy w czasie obrony miasta we wrześniu 1939 roku. Starzyński był bohaterem i symbolem bohaterstwa Warszawy w tamtym okresie, odmawiając ewakuacji z rządem do Rumunii i pozostając w stolicy aż do jej kapitulacji.

Spis treści

Z czego zasłynął Stefan Starzyński

Stefan Starzyński był prezydentem Warszawy, który zasłynął swoją bohaterską postawą podczas obrony miasta we wrześniu 1939 roku. Odmówił ewakuacji z rządem do Rumunii i pozostał w stolicy, aby wspierać mieszkańców i mobilizować ich do walki. Jego postawa stała się symbolem bohaterstwa Warszawy i jej mieszkańców.

Kto dowodził obroną Warszawy

Generał Walerian Czuma był początkowo dowódcą obrony Warszawy, a po nim generał Juliusz Rómmel. Jednak to prezydent Stefan Starzyński pełnił funkcję cywilnego komisarza i prawej ręki generała. To on zagrzewał do walki formacje ochotnicze i wojsko, które słuchało jego przemówień.

Obrona Warszawy

Obrona Warszawy trwała 22 dni i wzięli w niej udział zarówno żołnierze, jak i liczni cywile. Mieszkańcy stolicy byli zdecydowani trwać w walce pomimo ofiar, a powszechnie znane hasło brzmiało: nie damy się! wolimy zagrzebać się w gruzach niż poddać się niemcom. W czasie obrony Warszawy zginęło 6 tysięcy żołnierzy i około 25 tysięcy cywilów, a znaczna część zabudowy miejskiej uległa zniszczeniu.

Polskie Radio we wrześniu 1939 roku

Polskie Radio odegrało ogromną rolę w czasie wojny obronnej 1939 roku. Przekazywało wiadomości ze świata, informacje o tym, co dzieje się w stolicy i ogłaszało alarmy lotnicze. Prezydent Stefan Starzyński wygłaszał przemówienia radiowe, w których informował o stanie miasta i mobilizował do walki. Polskie Radio było źródłem informacji i wsparcia dla mieszkańców Warszawy w tamtym trudnym czasie.

Kto był prezydentem Warszawy w 1939 roku

Stefan Starzyński był prezydentem Warszawy w 1939 roku. Był człowiekiem, który uosabiał bohaterstwo stolicy i odmówił ewakuacji, pozostając w mieście do końca. Jego postawa i działania przeszły do historii i stały się symbolem męczeństwa Warszawy i jej mieszkańców.

8 wrzesnia mowa prezydenta warszawy w radio - Kto był prezydentem Warszawy w 1939 roku

Warto pamiętać o bohaterstwie i poświęceniu prezydenta Starzyńskiego oraz wszystkich tych, którzy walczyli i bronili Warszawy w tamtym trudnym czasie. Ich odwaga i determinacja są niezapomniane i zasługują na nasze uznanie i szacunek.

Jeśli chcesz poznać inne artykuły podobne do Mowa prezydenta warszawy w radiu - 8 września 1939, możesz odwiedzić kategorię Historia.

Go up